Sanat terapide seramik çamurlarıyla farkındalık uygulamaları
Mindfulness practices in art therapy using ceramic clay
  1. Tez No: 860194
  2. Yazar: SETENAY SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. SIDIKA SEVİM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İletişimin henüz gelişmediği ilk çağlardan, günümüzün dijital çağına kadar en temel ifade biçimi olan sanat; dile dökülemeyen duygu ve düşüncelerin dışavurumunu kolaylaştırdığı için, sağaltıcı bir etki yaratır. Bu niteliğiyle sanat, terapi yöntemlerinde de kullanılan yaratıcı bir dışavurum aracıdır. Sanat terapi uygulamalarında seramik çamuruyla çalışmak, yaşamımızdaki söz öncesi ilksel iletişim dönemini hatırlatan, yoğun bir dokunma deneyimi sunar. Çamurun bu özelliği, onun terapötik bağlamda faydasını ve kalitesini ortaya koyar. Bu çalışmanın amaçları; çamurla terapi uygulamalarının insan hayatına sağlayacağı desteği incelemek, sanat terapi alanında sanatçının ve seramik sanatının yerini belirlemek, sanat terapi disiplininin dünyada ve yurdumuzdaki durumunu ortaya koymaktır. Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda; sanat ve psikoloji kavramlarına değinilmiş, sanat terapi disiplini ve sanat terapisti yetiştiren kurumlar incelenmiş, alanda seramik çamuru kullanarak terapi uygulayan seramik sanatçıları ele alınmıştır. Ayrıca hem danışman hem de danışan olarak iki farklı sanat terapi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bunlardan biri, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümündeki,“Seramik Atölye”dersinde gerçekleştirilen farkındalık uygulamalarıdır. Diğerinde ise, araştırmacı, sanat terapisti eşliğinde seramik çamurunun kullanıldığı bir seans deneyimlemiştir. Seramik Atölye öğrencilerinin; dersi günlük hayatın stresinden arınma ve yaratıcı ürünler ortaya çıkarma isteğiyle seçtikleri belirlenmiştir. Her iki uygulamada da seramik çamuruyla çalışmanın; farkındalık yarattığı, bir tür rahatlama, arınma ve boşalma sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the early ages, when communication had not developed yet to the digital age, art, being the most basic form of expression, has created a therapeutic effect as it facilitates the externalization of unexpressed feelings and thoughts. Regarding the mentioned characteristics, art is a form of creative externalization tool that is also included in therapy methods. Working with ceramic clay during the art therapy practices, offers an intense tactile experience that reminds us of the pre-verbal period of primitive communication in our lives. This characteristic of mud reveals its benefit and quality in the therapeutic case. The aims of this study are to examine the support that provided by clay therapy to the human life, to determine the position of the artist and ceramic art in the field of art therapy, and to reveal the situation of this discipline in the world and in our country. To this aim, the concepts of art and psychology were discussed, the discipline of art therapy and the institutions provide training in this field were examined and the ceramic artists carry out therapies using ceramic clay are dealt with. Furthermore, two different art therapy practices were carried out as an adviser and as a client. One of them is the mindfulness practice carried out in the“Ceramics Studio”course in the Fine Arts Department under the Rectorate of Erciyes University. In the other one, the researcher experienced a mindfulness session using ceramic clay under the supervision of an art therapist. It was indicated that Ceramics Studio students chose the course in order to purify the stress of daily life and to develop creative products. At the end of both practices, it is determined that working with ceramic clay creates awareness, and provides a kind of relaxation, purification and discharge.