Arap Baharı sonrası Türk dış politikası açısından Türkiye-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ilişkileri
Turkey-Iraqi Kurdish Regional Government relations from the perspective of Turkish foreign policy after the Arab Spring
  1. Tez No: 860193
  2. Yazar: HÜSEYİN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
2005 Irak Anayasası çerçevesinde resmi olarak özerklik hakkı elde eden“Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)”Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkeyle diplomatik ilişkiler kurmak suretiyle, bağımsız bir devlet gibi davranmıştır. Ülkemizin IKBY'ye yönelik tutumu, 2007 senesine kadar güvenlik perspektifi bağlamında sürerken, söz konusu siyaset Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) neo liberal politikalarıyla, 2005 senesindeki yapılanma ve 2007 Habur krizinin ardından işbirliği biçiminde sürmüştür. Bilhassa 2009 senesine Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Erbil'i ziyaret etmesi, ilişkilerin yeni bir boyut kazanmasını sağlamıştır. Türkiye'ye IKBY sınırlarından çeşitli zamanlarda yapılan PKK saldırıları nedeni ile Türkiye'nin askeri harekatlar düzenlemesi, sınırı kapatması, Musul ve Kerkük gibi Türkmen nüfusunun yoğun olduğu yerlerde Türkmenlere yapılan zulümler nedeni ile Türkiye-IKBY ilişkileri inişli ve çıkışlı bir seyir izlemiştir. Özellikle 2011 yılında çıkan Arap Baharı isyanları ve bu çerçevede IKBY'ye ait olan Musul, Kerkük, Süleymaniye gibi yerlerdeki karışıklıklar, peşmerge güçleri ile PKK'nın yakınlaşması, kandil bölgesinde PKK kamplarının varlığının artması, 2017 yılında IKBY'nin bağımsızlık için referandum düzenlemesi ilişkileri kopma noktasına getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kurdish Regional Government (KRG), which officially gained autonomy with Iraq's 2005 Constitution, established diplomatic relations with many countries, including Turkey, and followed an independent state policy. Until 2007, Turkey's policy to wards IKBYcontinued in a security perspective. In 2005, the Justice and Development Party (AKP) started to follow neoliberal policies and these policies continued in the form of cooperation after the 2007 Habur crisis. .Especially in 2009, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu's visit to Erbil brought a“new dimension”to relations. Turkish-Kurdish government relations have been volatile due to various PKK attacks against Turkey, various Turkish military operations, border closures, and persecution of Turkmens during various periods of the Iraqi Kurdish Regional Government. Turkmens live in Mosul and Kirkuk intensively. Especially the 2011 Arab Spring uprisings, the chaos in Mosul, Kirkuk and Sulaymaniyah, the rapprochement of Kurdish forces with the PKK, the rise of Kurdish labor camps in the Qandil regionand the IBKY referendum. In 2017, independence relations were brought to a breaking point.