Türkiye'de enflasyon hedeflemesi rejimine dayalı para politikası üzerine çalışmalar: Kredibilite, finansal istikrar, Taylor kuralı ve Phıllıps eğrisi ilişkisi
Studies on monetary policy based on inflation targeting regime in Turkey: Credibility, financial stability, Taylor rule and Phillips curve relationship
  1. Tez No: 860205
  2. Yazar: GÖZDE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu tezde, Türkiye'de enflasyon hedeflemesi rejimi döneminde para politikası çerçevesine ilişkin öne çıkan unsurlar kapsamında merkez bankasının para politikası dinamikleri kapsamlı ampirik analizler aracılığıyla incelenmektedir. Her üç bölümde de ilgili araştırma konusuna yönelik model tahminleri simetri ve asimetri varsayımları altında hem doğrusal hem de doğrusal olmayan ARDL (NARDL) yöntemleri aracılığıyla yürütülmüştür. Birinci bölümde, TCMB'nin kredibilite inşa etme davranışlarını araştırmak amacıyla, 2002:01-2021:10 dönemi için kredibilite kaybı terimi ile genişletilmiş çeşitli Taylor-tipi tepki fonksiyonu spesifikasyonu tahminleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, güçlü asimetri bulgusu altında, TCMB'nin zayıf kredibilite inşa etme motivasyonunu ortaya koymaktadır. İkinci bölümde, TCMB'nin faiz oranı belirleme kararlarında finansal istikrar kaygılarının etkili olup olmadığını incelemek üzere, 2002Q1-2021Q2 dönemi için çeşitli Taylor-tipi tepki fonksiyonları tahmin edilmiştir. Asimetrik etkilerin varlığını ortaya koyan ampirik bulgular, TCMB'nin reel döviz kuru gelişmeleri karşısında özellikle TL'nin değer kazanmasını önlemeye yönelik bir tutum sergilediğini; kredi gelişmeleri karşısında ise doğrudan finansal riskleri önlemeye yönelik müdahale etmediğini göstermektedir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de 2002Q1-2021Q2 döneminde enflasyon dinamiklerinin incelenmesi amacıyla hibrit Yeni Keynesyen Phillips eğrisi tahminleri gerçekleştirilmiş ve enflasyon dinamiklerinin doğrusal olmayan genişletilmiş ve hibrit bir Yeni Keynesyen Phillips eğrisi aracılığıyla açıklanabileceğini gösteren bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. dissertation thesis, the monetary policy dynamics of the Central Bank of the Republic of Turkey are examined through comprehensive empirical analysis within the scope of the prominent elements of the monetary policy framework during the inflation targeting regime in Turkey. In all three chapters, estimations are carried out by employing both linear and nonlinear ARDL (NARDL) methods under the assumptions of symmetry and asymmetry. In Chapter 1, in order to investigate the credibility-building behavior of the CBRT, we perform various Taylor-type reaction function estimations augmented with a credibility loss term for the period 2002:01-2021:10. The results reveal that under the strong asymmetry finding, the CBRT has weak credibility-building motivation. In Chapter 2, we estimated some forms of the Taylor-type reaction function for the period of 2002Q1-2021Q2 to examine whether financial stability concerns have an impact on the CBRT's interest rate setting decisions. Empirical findings revealing the existence of asymmetric effects show that the CBRT acts specifically to prevent the appreciation of local currency in the face of real exchange rate developments and does not directly intervene to prevent financial risks in the face of credit developments. Finally, in Chapter 3, an augmented hybrid New Keynesian Phillips curve is estimated to shed light on the inflation dynamics of Turkey in the 2002Q1-2021Q2 period. Findings show that the inflation dynamics of Turkey can be explained through a nonlinear augmented form of the hybrid New Keynesian Phillips curve.