Roland Dyens'in müzikal dili ve ConcertoMaggio'nun önemine dair kapsamlı bir çalışma
A comprehensive study on Roland Dyens' musical language and the importance of ConcertoMaggio
- Tez No: 860206
- Danışmanlar: PROF. SERLA BALKARLI, DOÇ. EMRE ÜNLENEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Fransız gitarist, besteci, aranjör ve doğaçlama ustası Roland Dyens'in eserleri üzerine bir literatür taraması yapılmıştır. Dyens'in müzikal dili üzerine kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiş, ConcertoMaggio'nun yapısal analizine yer verilmiştir. 20. yy. gitar müziğinde konçertoların gelişmesinden başlayarak, o yıllarda oluşan konçerto formları ele alınarak Dyens'in müzikal karakteri, kullandığı sıra dışı teknikler ve müziğinin farklı yapısı üzerinde durulmuştur. Dyens'in müziğinin genel hatlarıyla tanımlanmasının ardından eserlerinden örnekler verilerek bestecilik dili üzerinde tespitlerde bulunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, Dyens'in ConcertoMaggio eserinin yapısal analizi üzerinde durulmuş; Ravel, Sor ve Piazzolla arasında kurulan bu ortak Dyens üçgeninin ne gibi yeniliklerle ortaya çıktığı irdelenmiştir. Dyens'in konçerto formuna getirdiği yenilikler ve ortaya çıkan bulgularla birlikte performans önerileri de tezin son bölümünde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a literature review has been conducted on the works of the French guitarist, composer, arranger, and improvisation master Roland Dyens. A comprehensive investigation has been carried out on Dyens' compositional language, with a structural analysis of ConcertoMaggio. Starting from the development of concertos in 20th-century guitar music, the concerto forms that emerged during that period are discussed. Subsequently, Dyens' musical character, his unconventional techniques, and the eclectic nature of his music are examined. Following a general characterization of Dyens's music, examples from his works are provided, and explanations regarding his compositional language are offered. The musical elements, techniques, and auxiliary materials used in his works are emphasized. The final section emphasizes the structural analysis of Dyens' composition ConcertoMaggio, exploring the innovative aspects within the Dyens triangle, a collaborative paradigm established by Ravel, Sor, and Piazzolla. The thesis delves into the emergence of novel elements resulting from this collaboration. Innovations introduced by Dyens in the concerto form are highlighted, and performance recommendations are shared in the concluding section of the thesis.