Sınıf öğretmenlerinin fen eğitimine yönelik teknolojik pedagojik alan bilgileri, teknolojiye yönelik tutumları ve çevrim içi öğretim öz-yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' technological pedagogical content knowledge towards science education, attitudes towards technology and online teaching self-efficacy
- Tez No: 860208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SENCER ÖZSEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin fen eğitimine yönelik teknolojik pedagojik alan bilgileri, teknolojiye yönelik tutumları ve çevrim içi öğretim öz-yeterlikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan bir ildeki 680 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Fen Eğitimine Yönelik Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği, Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği ve Çevrim İçi Öğretim Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için betimsel istatistik analizleri, açımlayıcı faktör analizleri, doğrulayıcı faktör analizleri, çok değişkenli normallik analizleri, yapısal eşitlik modellemesi analizi ve bootstrapping analizi kullanılmıştır. Çalışmada denenen farklı yapısal modeller sonucunda en iyi modelin teknolojiye yönelik tutumun, teknolojik pedagojik alan bilgisi ile çevrim içi öğretim öz-yeterlik arasında tam aracı rolünün olduğu model olarak bulunmuştur. Bu modeldeki dolaylı etkininin de bootstrapping analizine göre istatistiksel olarak anlamlı bir dolaylı etki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan bazı değişkenlerin çevrim içi öğretim öz-yeterlik üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre daha önce çevrim içi öğretim yapma durumu, daha önce çevrim içi öğretim ile ilgili eğitim alma durumu, teknoloji kullanımı yatkınlık düzeyinin yüksek olması ve çevrim içi öğretim yapmak için kullanılan araç gereçlerin yeterli olması sınıf öğretmenlerinin çevrim içi öğretim öz-yeterlik inançları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahipken, sınıf öğretmenlerinin cinsiyeti, yaşı ve sahip olunan sınıf mevcudunun ise çevrim içi öğretim öz-yeterlik inançları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between classroom teachers' technological pedagogical content knowledge in science education, their attitudes towards technology, and their online teaching self-efficacy were examined. The research was conducted with 680 classroom teachers in a province in the southeast of Turkey. Technological Pedagogical Content Knowledge Scale for Science Education, Attitude Scale towards Technology and Online Teaching Self-Efficacy Scale were used as data collection tools. Descriptive statistical analyses, exploratory factor analyses, confirmatory factor analyses, multivariate normality analyses, structural equation modeling analysis and bootstrapping analysis were used to analyze the data in the study. As a result of the different structural models tried in the study, it was found that the best model was the model in which attitude towards technology had a full mediating role between technological pedagogical content knowledge and online teaching self-efficacy. It was concluded that the indirect effect in this model was a statistically significant indirect effect according to the bootstrapping analysis. Additionally, the effects of some demographic variables used in the study on online teaching self-efficacy were also examined. According to the results, having previously taught online, having previously received training on online teaching, having a high level of predisposition to use technology, and having sufficient equipment used for online teaching have a statistically significant impact on classroom teachers' online teaching self-efficacy beliefs. While it has an effect, it was concluded that the gender, age and number of class sizes of classroom teachers do not have a statistically significant effect on online teaching self-efficacy beliefs.