Kendini sabote etme eğilimi, algılanan anne ve baba tutumu ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-sabotage tendency, perceived parental attitudes and perfectionism
- Tez No: 860209
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, kendini sabote etme eğilimi, algılanan anne ve baba tutumu ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu değişkenlerin arasındaki ilişki incelenmesinin yanı sıra cinsiyet, yaş, eğitim durumu, anne ve babanın eğitim durumu ile anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan 391 yetişkin bireylerin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplamak için Kişisel Bilgileri Formu, Kendini Sabotaj Ölçeği, Anne ve Baba Tutum Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kendini sabotaj, anne baba tutumu ve mükemmeliyetçilik düzeyi demografik değişkenlere göre incelenirken bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü ANOVA analizleri kullanılmıştır. Tek yönlü ANOVA analizinde meydana gelen anlamlı farklar ise Scheffe ile incelenmiştir. Kendini sabotaj, anne baba tutumu ve mükemmeliyetçilik düzeyi arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda kendini sabotaj düzeyi ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal odaklı mükemmeliyetçilik boyutları ile arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Kendini sabotaj düzeyi ile koruyucu istekçi anne baba tutumu arasında negatif yönde, otoriter anne baba tutumu ile arasında ise pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Demokratik anne baba tutumunun mükemmeliyetçilik düzeyine ait toplam puan ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal odaklı mükemmeliyetçilik boyutları ile arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu bulunmuştur. Koruyucu istekçi anne baba tutumu ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik boyutu ile pozitif yönde bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Koruyucu istekçi tutum ile sosyal odaklı mükemmeliyetçilik boyutu arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu görülmüştür. Otoriter anne baba tutumu ve kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal odaklı mükemmeliyetçilik boyutları ile arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between self-sabotage tendency, perceived maternal and paternal attitudes and perfectionism. In addition to examining the relationship between these variables, it was examined whether there was a significant difference in terms of gender, age, educational status, and the educational status of the mother and father. The research was conducted with the participation of 391 adults living in Istanbul. Personal Information Form, Self-Sabotage Scale, Mother and Father Attitude Scale, and Multidimensional Perfectionism scales were used to collect data in the study. The data obtained was analyzed using the SPSS program. Independent groups t test and one-way ANOVA analyzes were used when examining self-handicapping, parental attitude and perfectionism levels according to demographic variables. Significant differences occurring in the one-way ANOVA analysis were examined with Scheffe. The relationship between self-handicapping, parental attitude and perfectionism level was examined with Pearson correlation analysis. As a result of the research, it was determined that there was a positive and significant relationship between the level of self-handicapping and the dimensions of self-oriented perfectionism, other-oriented perfectionism and socially oriented perfectionism. It was determined that there was a negative relationship between self-sabotage level and protective and demanding parental attitude, and a positive and significant relationship between it and authoritarian parental attitude. It was found that democratic parental attitude had a positive and significant relationship between the total score of the perfectionism level and the dimensions of self-oriented perfectionism and socially oriented perfectionism. It has been determined that there is a positive relationship between the protective and demanding parental attitude and the self-oriented perfectionism dimension. It has been observed that there is a negative and significant relationship between the protective demanding attitude and the socially oriented perfectionism dimension. It was found that there was a positive and significant relationship between authoritarian parental attitude and self-oriented perfectionism, other-oriented perfectionism and socially oriented perfectionism dimensions.