Sosyal inşacılık perspektifinden Japonya'nın güvenlik politikalarında Arktik Bölgesi
The Arctic Region in Japan's security policies from a social constructivist perspective
  1. Tez No: 860230
  2. Yazar: RABİA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Japonya'nın güvenlik politikalarında Arktik Bölgesi'nin yerini uluslararası ilişkiler teorilerinden Sosyal İnşacılık'a göre incelemektedir. Çalışma, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında benimsediği statükocu ve pasifist ulusal kimliğinin 1990'lar sonrası uğradığı kademeli dönüşümü açıklamaktadır. Japonya, yeniden yorumladığı ulusal kimliği ve ulusal çıkarları üzerinden güvenlik stratejilerini de güncellemiştir. Arktik politikaları, vaka analizi olarak ülkenin yeni güvenlik çerçevesine iyi bir örnek teşkil etmektedir. Japonya, iklim değişikliğinin küresel bir sorun olduğundan hareketle, yeni coğrafi rotalar ve enerji rezervleri bağlamında Rusya ve Çin'in de söz konusu bölgedeki nüfuz alanlarını genişletme çabaları ekseninde Arktik'e özel önem atfetmektedir. Ulusal çıkarlar için uluslararası arenada daha proaktif bir rol oynamayı öngören Japonya, sahip olduğu kabiliyet ve tecrübelerini öne sürerek Arktik'te kazan-kazan temelli uluslararası iş birliğini sağlayacağını savunmaktadır. Öte yandan, arka planda defansif temelli bir askeri modernizasyon çabası da not edilmelidir. Özetle, tezde Japonya'nın değişen güvenlik anlayışı ve stratejilerinin Arktik'te yürüttüğü politikalara etkisinin anlaşılması için resmi dokümanlar incelenerek ülkenin kendini, bölgeyi ve“ötekileri”nasıl“inşa”ettiği, Sosyal İnşacılık teorisi çerçevesinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates Japan's security policies regarding the Arctic Region through Social Constructivism as a theory of international relations. The study explains how Japan's pro-status quo and pacifist national identity embraced since the end of the Second World War has changed incrementally from the 1990s onwards. Japan has also updated national security strategies in line with its revised national identity and national interests. Japan's Arctic policies serve as an exemplary case study illustrating this new security framework. Against the background of global climate change and in the light of Russia and China's efforts to expand their respective spheres of influence across new geographical routes and energy reserves, Japan attaches due importance to the Arctic. Foreseeing that it must pursue a more proactive role in international arena in fulfillment of national interests, Japan maintains that its capabilities and expertise will pave the way for international cooperation based on win-win approach. On the other hand, it must be noted that the country also makes efforts towards defensive military modernization. In sum, this thesis offers a Social Constructivist evaluation of official documents to understand how Japan's changing security approach and strategies made an impact on its Arctic policies by focusing on how the country has“constructed”itself, the region and the“others”.