Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri Instagram paylaşımlarının stratejik iletişim bağlamında göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of United States and United Kingdom Land Forces Instagram posts in the context of strategic communication
  1. Tez No: 860237
  2. Yazar: SEMİH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE KURT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Uygulama alanlarının çeşitliliği nedeniyle farklı tanımları olan stratejik iletişim kavramı geniş bakış açışıyla değerlendirildiğinde, kurum, organizasyon veya örgütlerin iletişim fonksiyonlarını birleştirerek hedeflerine ulaşmak maksadıyla birbirleriyle uyumun sağlanması olarak ifade edilmektedir. Stratejik iletişim uygulamaları açıklık, doğruluk ve şeffaflık içerisinde kesintisiz bilgi akışını öngörmektedir. Günümüz iletişim ortamında, iki yönlü, anında ve mekandan bağımsız bilgi akışı sağlaması nedeniyle sosyal medya ortamları öncelikli olarak tercih edilmektedir. Hedef kitleye erişim, başarılı stratejik iletişim uygulamalarının ön koşuludur. Stratejik iletişim uygulamalarını aktif olarak yürüten askeri kurumlar, hedef kitleye ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaktadır. Çalışmada, belirledikleri sosyal medya kullanım ilkeleri çerçevesinde sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanan Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık Kara Kuvvetleri Komutanlıklarının, Instagram ortamında paylaştıkları fotoğraflar ile hedef kitlelerine iletmek istedikleri mesajlar, göstergebilimsel analiz yöntemi ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
When evaluated from a broad perspective, the concept of strategic communication, which has different definitions due to the diversity of its implementation areas, is expressed as combining the communication functions of institutions, bodies or organizations for the purpose of ensuring harmony with each other in order to achieve their goals. Strategic communication practices envisage uninterrupted information flow with clarity, accuracy and transparency. In today's communication environment, social media environments are primarily preferred because they provide two-way, instant and location-independent information flow. Reaching the target audience is a prerequisite for successful strategic communication practices. Military institutions that actively carry out strategic communication practices use social media to reach the target audience. In the study, the messages that the United States and United Kingdom Land Forces Commands, who actively use social media determined, want to deliver to their target audiences with the photos they share on Instagram, are examined using the semiotic analysis method.