Avrupa Birliği'nin terörle mücadele politikalarının incelenmesi
Analysis of the European Union's anti - terrorism policies
  1. Tez No: 396684
  2. Yazar: ZEYNEP ECE ÜNSAL İĞDELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SİMTEN COŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Güvelik kavramı bugün başta ulusal güvenlik olmak üzere birçok farklı kavramla ilişkilendirilerek ele alınabilmektedir. Terör ise devletler için, geçmişi çok eskiye dayanan bir güvenlik tehdididir. Terörizmin yeni güvenlik tehditleriyle olan ilişkisi ise kavramın uluslararası bir hal almasıyla gerçekleşmektedir. Terörizm hep var olan bir olgudur; tarihsel süreçte genellikle ulusal boyutta görülen ve yine ulusal boyutta çözümlenmeye çalışılan bir güvenlik sorunudur. Günümüzde ise terörizm evrilerek uluslararası bir güvenlik tehdidi haline dönüşmekte ve dolayısıyla uluslararası düzeyde tedbirleri gerektirmektedir. 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de gerçekleşen terör saldırıları uluslararası ilişkiler alanında çok önemli değişimlere neden olmuştur. Gerçekleşen terör saldırıları ulus-devlet tarihinde görülmüş en büyük saldırı olarak kabul edilmiştir. 11 Eylül saldırıları, Soğuk Savaş döneminin bitişinden bu yana tek süper güç olarak ayakta kalan ABD'nin uluslararası düzeyde bu tek güç durumunun kırılganlığını göstermesi açısından önemlidir. Bununla beraber 2004 ve 2005 yıllarında Madrid ve Londra'da gerçekleşen saldırılar AB düzeyinde de—11 Eylül'ün uzantısı niteliğinde—ciddi önlemler alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı yirmi birinci yüzyılda yükselen küresel terör karşısında bölgesel oluşumların—AB örneği üzerinden—ürettikleri savunma ve güvenlik amaçlı terörle mücadele politikalarının ve stratejilerinin ulus-devlet açısından—Birleşik Krallık ve İspanya—ve uluslararası güvenlik açısından ne derece işlevsel olduğunu ya da işlevsel olup olmadığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Today the concept of security can be considered in relation to many different concepts, primarily national security. Terrorism, for nations, is an ancient threat to security. The connection between terrorism and new security threats is manifested in the phenomenon of international terrorism. Terrorism is a phenomenon, which has always been there; a security problem, which in modern history has been seen at the national level, and thus, dealt with at the national level. Yet in the early twenty-first century, terrorism has evolved to become an international security threat and therefore requires measures at the international level. September 11, 2001 terrorist attacks in the US have led to important changes in the field of international relations. The attacks have been recognized as the most severe form of terrorism in the history of nation states. The September 11 attacks are important in terms of demonstrating the fragility of the US's absolute power, once used to have international recognition—i.e., , as the only“superpower,”after the Cold War Period. In addition, the attacks, which took place in 2004 and 2005 in Madrid and London—and seen seen as an extension of the September 11 attacks—have revealed the necessity for taking serious measures at the EU level. The purpose of this study is to determine how effective, or whether or not it has been effective, with regard to nation-states—United Kingdom and Spain—and international security, the counter terrorism policies and strategies regional bodies have produced—in the case of the EU - against global terrorism emerging at the twenty-first century.