CAMELS analizi ve istatistiksel yöntemler kullanılarak mevduat ve katılım bankacılığı sektörlerinin karşılaştırmalı performans analizi: Türkiye örneği
Comparative performance analysis of deposit and participation banking sectors using CAMELS analysis and statistical methods: Turkey example
  1. Tez No: 860259
  2. Yazar: RABİA BEYTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCABİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
CAMELS analizi birçok ülkede bankacılık sektöründe bankaların finansal durumunu ölçmek adına kullanılmaktadır. Bu çalışmada da literatürde yer alan finansal oranlar kullanılarak CAMELS puanları ve bileşenleri 2010-2022 yılları arasında aktif büyüklük açısından en büyük on mevduat banka ve faaliyette olan altı katılım bankası için hesaplanmıştır. CAMELS analizinde kullanılan finansal oranlar regresyon modelinde de kullanılarak analizin daha iyi sonuçlar verdiği karşılaştırılmıştır. İstatiksel analizlerin açıklanabilir ve daha güvenilir olması sebebiyle, bankaların finansal performanslarını ölçmek için regresyon analizinin kullanılmasının da doğru ve anlamlı sonuçlar vereceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
CAMELS analysis is used in the banking sector in many countries to measure the financial status of banks. In this study, using the financial ratios in the literature, CAMELS scores and their components were calculated for the ten largest deposit banks and six active participation banks in terms of asset size between 2010 and 2022. The financial ratios used in the CAMELS analysis were also used in the regression model and it was compared that the analysis gave better results. It has been concluded that using regression analysis to measure the financial performance of banks will also give accurate and meaningful results, as statistical analyzes are explainable and more reliable.