Alt yapı kanal kazılarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Investigation of infrastructure canal excavations in terms of occupational health and safety
- Tez No: 860293
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, İnşaat Mühendisliği, Public Health, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasıyla, altyapı kanal kazılarında İSG bilincinin arttırılması ve bilgi birikimine ilaveler kazandırılması amaçlanmıştır. Altyapı kanal kazılarında iş güvenliği çalışmalarının gerekliliği giriş bölümünde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın genel bilgiler bölümünde tez konusuyla ilgili literatür taramaları yapılarak, kavramlar tanımlanmıştır. Kanal kazıları çeşitlendirilerek tanımlamalarına yer verilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı AYKOME Şube Müdürlüğü'ne dilekçe ile müracaat edilmiştir. Alınan izinler üzerine 2021/2023 yılları arasında, il dahilinde birden fazla sahada çalışmalar yapılmış ve elde edilen veriler gereç ve yöntemler bölümünde derlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sahada çalışan uzmanların tecrübelerinden de istifade edilmiştir. Saha gözlemleri, çalışmalar ve tecrübelerden elde edilen ve derlenen veriler, güvensiz durum ve davranışlar, tehlike kaynağı, risk ve alınacak tedbirler, meslek hastalığı ve iş kazaları düşünülerek her olay özelinde tablolar haline getirilerek bulgular bölümünde verilmiştir. Elde edilen bulgular, tartışma ve sonuç bölümünde başkaca çalışmalardan da elde edilen bulgular ile karşılaştırılmalı olarak tartışılmıştır. Alternatif kanal imalat yöntemleri benzer özellik ve farklılık açısından tartışılmış ve varılan sonuçlara yer verilmiştir. Nihayet, altyapı kanal kazılarının planlanma aşamasından işletme aşamasına kadar tüm süreçlerini proaktif olarak olumlu etkileyeceğini düşündüğümüz“sağ Sol Kanal Teorisi”geliştirilmiştir. Teori, güçlü ve zayıf yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis study, it is aimed to increase OHS awareness in infrastructure channel excavations and to add to the knowledge. The necessity of occupational safety studies in infrastructure channel excavations has been tried to be revealed in the introduction section.General Information; Concepts were defined by scanning the literature and legislation related to the thesis topic. Canal excavations are diversified and their definitions are included.In the general information section of the study, concepts were defined by reviewing the literature related to the thesis topic. Canal excavations are diversified and their definitions are included. An application was made to Kocaeli Metropolitan Municipality Technical Affairs Department AYKOME Branch Office. Based on the permissions received, studies were carried out in more than one field within the province between 2021 and 2023, and the data obtained were compiled in the materials and methods section. In evaluating the data, the experiences of experts working in the field were also utilized. The data obtained and compiled from field observations, studies and experiences, considering unsafe situations and behaviors, source of danger, risks and actions to be taken, occupational diseases and work accidents, are tabulated for each incident and the findings are given in the section. The findings obtained were discussed in the discussion and conclusion section in comparison with the findings obtained from other studies. Alternative canal manufacturing methods are discussed in terms of similar features and differences, and the conclusions are given. Finally, the“Right-Left Canal Theory”has been developed, which we think will proactively and positively affect all processes of infrastructure canal excavations, from the planning phase to the operating phase. The theory has been tried to be revealed with its strengths and weaknesses.