İdiyopatik sistitisli kedilerde prazosinin uzun süreli kullanımı ile birlikte dijital sağlık izleme uygulamasının tedavideki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the treatment efficacy of digitalhealth monitoring application with long-term useof prazosin in cats with idiopathic cystitis
- Tez No: 860301
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM PEKMEZCİ, PROF. DR. EBRU YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sunulan tez çalışmasının amacını FİS'li kedilerde semptomların tekrarını azaltmada dijital sağlık uygulamasının kullanımını ile birlikte 30 gün süreli düşük doz oral prazosin tedavisinin etkinliğinin araştırılması oluşturmuştur. Randomize, plasebo kontrollü ve prospektif bir klinik araştırma olarak tasarlanmış olan çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Eğitim Araştırma ve Hayvan Hastanesi'ne getirilen, farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki FİS tanısı alan sahipli 30 kediden oluşmuştur. FİS'li 30 kedi rastgele olarak her birinde 10 adet kedi olacak şekilde Plasebo (P), Prazosin (PZ) ve Prazosin+Sağlık Dijital İzleme Uygulaması (KEDIMED®) (PZ+KDM) olarak 3 gruba ayrılmıştır. P grubundaki hastalara 30 gün boyunca günde iki kez oral plasebo jel kapsül, PZ grubundaki hastalara günde iki kez, 30 gün boyunca ağızdan 0,25 mg/kedi prazosin yutturulmuştur. PZ+KDM grubuna ise 30 gün süreyle günde iki kez ağızdan 0,25 mg/kedi prazosin KEDİMED® takibi ile verilmiştir. Aynı zamanda 30 adet kedinin 0. ve 30. günlerde kedi spesifik IL-12 (p40), IL-18, Flt3L, EGFR ve HB-EGF ve idrar analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularından P, PZ, PZ+KDM gruplarına ait 0. ve 30. gün serum spesifik IL-12 (p40), IL-18, Flt3L, EGFR ile idrar HB-EGF seviyelerinin grup, zaman ve zaman*grup karşılaştırılmasında istatistiksel bir farklılık (>0,05) bulunamamıştır. Kedi Duygusal ve Yaşam Kalitesi Ölçeklendirme Verileri'nden pollaküri, disüri, periüri, hematüri, strangüri ve kendini yalama bulgularının tedavi öncesi 0. gün değerleri ile tedavi sonrası 30. gün grup, zaman ve zaman*grup karşılaştırılmasında ise gruplar arası istatistiksel fark (
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the efficacy of low-dose oral prazosin treatment for 30 days with the use of a digital health application in reducing the recurrence of symptoms in cats with FIS. The study, which was designed as a randomized, placebo-controlled, and prospective clinical trial, consisted of 30 cats of different ages, breeds and sexes diagnosed with FIS at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Veterinary Medicine, Education Research and Animal Hospital, and whose responsibilities were with the patient's relatives. The 30 cats with FIS were randomly divided into Placebo (P), Prazosin (PZ) and Prazosin+Health Digital Monitoring Application (KEDIMED®) (PZ+KDM) with 10 cats in each group. Patients in the P group received oral placebo gel capsules twice daily for 30 days, and patients in the PZ group received oral prazosin 0.25 mg/cat orally twice daily for 30 days. In the PZ+KDM group, 0.25 mg/cat prazosin was administered orally twice daily for 30 days with KEDIMED® monitoring. At the same time, cat-specific serum IL-12 (p40), IL-18, Flt3L, EGFR and urine HB-EGF analysis of 30 cats were performed on days before treatment (day 0) and after treatment (day 30). No statistical difference (>0.05) was found in the group, time, and time*group comparisons of serum specific IL-12 (p40), IL-18, Flt3L, EGFR and urine HB-EGF levels of P, PZ, PZ+KDM groups on days 0 and 30. Statistical differences (