Matematiksel modelleme yaklaşımının öğretim ortamında kullanılmasına yönelik öğretmen ve öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of teachers and teacher candidates on the use of mathematical modeling approach in the educational environment
- Tez No: 860300
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Matematiksel modellemenin ders ortamında kullanılmasının en önemli belirleyicisi öğretmendir. Yetişen öğretmen adayları ve matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme hakkında yetkin bilgiye ve uygulama becerisine sahip olması ders ortamında kullanılmasının önünü açmaktadır. Bu araştırmanın amacı matematik öğretmen ve öğretmen adaylarının matematiksel modellemenin öğretim ortamında kullanılmasına yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde görev yapan 12 matematik öğretmeni ve 49 matematik öğretmen adaylarından elde edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre matematik öğretmenleri ve matematik öğretmen adaylarının çoğunun matematiksel modelleme hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları, matematik öğretmenlerinin müfredat yoğunluğuna bağlı zamansal sıkıntılar, modelleme hakkında bilgi sahibi olmamaları, öğrenci başarı düzeyi ve görev yaptıkları okulun fiziki şartlarının uygulamayı sınıf içerisinde yapmalarına engel oldukları belirtilmiştir. Öğretmen adayları ise staj süreçleri boyunca matematiksel modellemenin öğretim ortamında kullanılma düzeyinin yeterli olmadığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important determinant of the use of mathematical modeling in the classroom environment is the teacher. The fact that prospective teachers and mathematics teachers have competent knowledge and application skills about mathematical modeling paves the way for its use in the classroom environment. The purpose of this research is to examine the opinions of mathematics teachers and teacher candidates regarding the use of mathematical modeling in the teaching environment. Interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. A case study, one of the qualitative research designs, was applied. The data of the research was obtained from 12 mathematics teachers and 49 mathematics teacher candidates working in the 2023-2024 academic year. Data were collected with a semi-structured interview form. The data obtained was analyzed with descriptive analysis. According to the findings of the research, it was stated that most mathematics teachers and prospective mathematics teachers did not have sufficient knowledge about mathematical modeling, and that mathematics teachers' temporal difficulties due to the intensity of the curriculum, lack of knowledge about modeling, student achievement level and the physical conditions of the school where they work prevented them from performing the application in the classroom. Teacher candidates, on the other hand, stated that the level of use of mathematical modeling in the teaching environment was not sufficient during their internship processes.