Sabit kanatlı insansız hava araçlarında kullanılabilecek şekil değiştiren kanatların yapısal analizi
Structural analysis of morphing wings that can be used in fixed wing unmanned aerial vehicles
- Tez No: 860347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Farklı görev profillerine entegre edilebilen ve şekil değiştirebilen kanat kavramı, görev esnekliği ve verimlilik gibi hususlarda sağladığı üstünlükler dolayısıyla havacılık sektöründe son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada, bahsedilen şekil değiştiren kanat kavramı dahilinde farklı kanat profillerine ait çeşitli aerodinamik analizler yapılmış ve şekil değiştiren bir kanadın aerodinamik yükler altındaki davranışı ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Akabinde, seçilen malzeme ve boyutlandırma durumları için yorulma analizleri yapılarak kanat denetim yüzeyi için yükleme profili oluşturulmuştur. Bu yükleme profiliyle denetim yüzeyinde ömür hesabı yapılmıştır. Çalışma sırasında çeşitli yükler, kabuk kalınlığı ve malzeme değişken parametre olarak kullanılmış olup kanat iç yapısı göz ardı edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of a wing that can be integrated into different mission profiles and morphing has become popular in the aviation industry in recent years due to its advantages in terms of mission flexibility and efficiency. In this study, various aerodynamic analyzes of different wing profiles are made within the mentioned morphing wing concept and the aerodynamics of a morphing wing have been made. Its behavior and structural properties under loads are examined. Subsequently, fatigue analyzes are performed for the selected material and sizing conditions and a loading profile is created for the wing control surface. Fatigue life calculation is made on the control surface with this loading profile. During the study, various loads, shell thickness and material are used as variable parameters and the internal structure of the wing is ignored.