Çift kademeli absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin performansı nasıl arttırılır?
How can double stage absorption airconditioning system performance be increased?
- Tez No: 860346
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacının artışı ve fosil enerji kaynaklarının azalmasından dolayı enerjiyi tasarruflu bir şekilde kullanma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Atık ısı enerji geri kazanımı, en etkili tasarruf yollarından biridir. Atık ısının geri kazanımında kullanılan sistemlerin birisi de Absorpsiyonlu Soğutma (ABS) sistemleridir. Tek, çift ve daha yüksek kademeli olarak sınıflandırılan ABS sistemlerinde, verimliliği ifade eden Soğutma Tesir Katsayısı (STK) değeri, tek kademeli sistemlerde belirli bir seviyeye geldikten sonra artmamaktadır. Bu yüzden yüksek sıcaklıklı atık ısıların geri kazanımı için tek kademeli sisteme göre daha yüksek verime sahip çift kademeli sistemler ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, çift kademeli ABS sistemleri üzerine odaklanılmış, performansı arttırmak için, eriyik ve soğutma devresi eşanjörleri eklenmesi, yoğuşturucunun hava ve su ile ısısının alınması, eriyiklerin geri gönderilmesi ve farklı soğutucu akışkan çiftleri kullanılması vb. gibi yöntemler kullanılarak termodinamik analizleri yapılmış ve verim artışları karşılaştırmalı olarak tablo ve grafikler halinde sunularak, tartışılmıştır. Temel sisteme, eriyik ve soğutma devreleri eşanjörlerinin eklenmesi, eriyiklerin geri gönderilmesi, yoğuşturucunun ısısının suyla alınması ve yüksek sıcaklıklı kaynatıcı sıcaklığının arttırılması modifikasyonları uygulandığında, sistemin veriminin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the increase in energy needs and the decrease in fossil energy sources, the necessity of using energy in a more efficient manner has emerged. Waste heat energy recovery is one of the most effective ways of saving energy. One of the systems used in the recovery of waste heat is Vapor Absorption Refrigeration (VAR) systems. In VAR systems classified as single, double and higher effect, the Coefficient of Performance (COP) value, which expresses efficiency, does not increase after reaching a certain level in single-effect systems. Therefore, double-effect systems with higher efficiency than the single-effect system come to the forefront for the recovery of high-temperature waste heat. In this study, double-effect VAR systems are focused on and thermodynamic analyses were made using different methods such as adding solution and refrigerant heat exchangers, removing the heat from the condenser with air and water, returning the solutions back and using different pairs of refrigerants etc. to increase performance, and efficiency increases are presented comparatively in tables and graphs and discussed. It was observed that the efficiency of the system increased when modifications were applied to the basic system by adding solution and refrigerant heat exchangers, returning the solutions back, removing heat from the condenser with water and increasing the high temperature generator temperature.