Kurşun II asetatın tatlı su midyesi Unio delicatus üzerindeki toksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of toxic effects of lead II acetate on freshwater mussel Unio delicatus
  1. Tez No: 860357
  2. Yazar: NİLÜFER GÜLŞEN KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHA YILDIRIM, DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ağır metal kirliliği, hızlı sanayileşmenin bir sonucu olarak, sucul ortamları etkileyen en önemli problemlerden biri haline gelmiştir. Ağır metaller arasında kurşunun yüksek toksisiteye sahip olduğu bilinmektedir. Kurşun II asetat sudaki çözünürlüğü yüksek olan bir kurşun bileşiğidir. Midyeler, uzun yaşam süreleri, bentik organizmalar olmaları, filtreleme ile beslenmeleri nedeniyle kimyasallara çok fazla maruz kalan sucul organizmalardır. Bu nedenle biyoindikatör tür olarak çevresel izleme çalışmalarında önemlidirler. Bu çalışmada kurşun II asetatın tatlı su midyesi Unio delicatus Lea 1863 üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Kurşun II asetatın etkisinin belirlenmesi için, öncelikle ortalama öldürücü konsantrasyon (LC 50 ) değeri tespit edilmiştir. Bu amaçla, tatlı su midyeleri (Unio delicatus Lea 1863) farklı konsantrasyonlarda kurşun II asetat bileşiğine maruz bırakılmıştır. Tatlı su midyelerinde kurşun II asetat için 72 saatlik LC 50 değeri Finney'in probit analiz yöntemine göre 259,8701 mg/L (% 95 güven aralığında 97,4482- 1651,0114) olarak hesaplanmıştır. 1-100 mg/L konsantrasyon aralığında kurşun II asetata maruz kalan tatlı su midyelerinin kabuklarında ve yumuşak dokularında, kurşun birikimi, ICP-OES analizleri ile araştırılmıştır ve sırasıyla 2,0-69,0 µg/g ve 5,7-39,8 µg/g düzeylerinde kurşun birikimi tespit edilmiştir. Kurşun II asetatın tatlı su midyeleri üzerindeki immünolojik etkilerini incelemek amacıyla, toplam hemosit sayıları araştırılmıştır. Tatlı su midyeleri, farklı subletal konsantrasyonlarda (1-100 mg/L) kurşun II asetat çözeltisine maruz bırakılmıştır. Maruziyetin 14. gününde midyelerden hemolenf sıvısı alınmıştır. Alınan örneklerin toplam hemosit sayımı Thoma lamı kullanılarak ışık mikroskobu altında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kurşun II asetat çözeltisine maruz bırakılan tatlı su midyelerinin, konsantrasyona bağlı olarak hemosit sayılarında değişim gözlenmiştir. Toplam hemosit değerleri, kontrol grubuna göre, 1 mg/L konsantrasyon haricindeki diğer tüm 2-100 mg/L arasındaki konsantrasyonlar için elde edilen fark istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur. Toplam hemosit sayıları kontrol grubuna ve 1 mg/L'lik konsantrasyonuna kıyasla anlamlı düzeyde azalma göstermiştir (p < 0,05). Sonuç olarak, kurşun II asetatın tatlı su midyelerinin immünolojik parametrelerinden olan toplam hemosit sayısını etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy metal pollution has become one of the most important problems affecting aquatic environments as a result of rapid industrialization. Lead, among heavy metals is known to have high toxicity. Lead II acetate is a lead compound with high water solubility. Mussels are aquatic organisms that are highly exposed to chemicals due to their long lifespan, being benthic organisms, and feeding by filtration. For this reason, they are important in environmental monitoring studies as bioindicator species. In this study, the effects of lead II acetate on the freshwater mussel Unio delicatus Lea 1863 were investigated. To determine the effect of lead II acetate, first the average lethal concentration (LC 50 ) value was determined. For this purpose, freshwater mussels (Unio delicatus Lea 1863) were exposed to different concentrations of lead II acetate compound. The 72-hour LC 50 value for lead II acetate in freshwater mussels was calculated as 259.8701 mg/L (97,4482- 1651,0114 with (95%) confidence interval) according to Finney's probit analysis method. Lead accumulation in the shells and soft tissues of freshwater mussels exposed to lead II acetate in the concentration range of 1-100 mg/L was investigated by ICP-OES analyses, and lead accumulation was detected at the level of 2,0-69,0 µg/g and 5,7-39,8 µg/g, respectively. In order to examine the immunological effects of lead II acetate on freshwater mussels, total hemocyte numbers were investigated. Freshwater mussels were exposed to lead II acetate solution at different sublethal concentrations (1-100 mg/L). Hemolymph fluid was collected from freshwater mussels on the 14th day of exposure. Total hemocyte count of the samples taken was performed under a light microscope using a Thoma slide. According to the results obtained, a change in the hemocyte numbers of freshwater mussels exposed to lead II acetate solution was observed depending on the concentration. The difference in total hemocyte values compared to the control group was found to be statistically significant for all concentrations between 2 -100 mg/L except the 1 mg/L concentration. Total hemocyte counts showed a significant decrease compared to the control group and 1 mg/L concentration (p < 0.05). As a result, it was determined that lead II acetate affected the total number of hemocytes, which is one of the immunological parameters of freshwater mussels.