Camsı karbon elektrodun 1H-1,2,4-Triazole-3-Tiyol organik maddesi ile modifikasyonu, karakterizasyonu ve suda kurşun (II) katyonu tayinine yönelik uygulamaları
The modification, characterization of glassy carbon electrode via 1H-1,2,4 Triazole-3-Thiol organic substance, and determining lead (II) cation in water
- Tez No: 610144
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 1H-1,2,4 Triazole-3-Tiyol ile camsı karbon elektrot yüzeyi kaplanarak T3T/GC elektrodu hazırlanmıştır. Yüzey modifikasyon işlemi, T3T/GC için 0,1 M sülfürik asit destek elektroliti içeren ortamda elektrokimyasal yükseltgenme ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan modifiye yüzeyler dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal impedans spekstroskopisi (EIS), X ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), infrared (FTIR), temas açısı ölçümleri (CAM) ve yüzey alanı teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Karakterizasyon işleminin ardından kurşun (II) katyonu tayini için yöntem geliştirilmiştir. Bunun için ilk önce çeşitli destek elektrolit ortamlarında kurşunun T3T/GC elektrodu üzerindeki davranışları incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucu asetat tamponunun analiz için uygun olduğuna karar verilmiştir. Daha sonra asetat tamponu ortamında pH taraması yapılarak kurşun için en yüksek pik akımının elde edildiği pH:5 değeri analiz çalışmaları için uygun bulunmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda, T3T/GC elektrodu ile kurşun katyonu için gözlenebilme sınırı ve tayin sınır değerleri sırasıyla 5,76 x 10-11 ve 1,92 x 10-10 M olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem kurşun için çeşme suyu ve hazır su numunelerine uygulanmıştır. Önerilen bu yönteme çeşitli anyon ve katyonların girişim etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this method, T3T/GC electrode was prepared by covering glassy carbon electrode with 1H-1,2,4-triazole-3-thiol. The surface modification was completed by electrochemical oxidation in a medium containing 0,1 M H2SO4 (sulfuric acid) support electrolite per T3T/GC. The prepared modified surfaces were characterized by cyclic voltametri CV, electrochemical impedance spectroscopy (EIS), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), infrared (FTIR) method. After characterization, the method to determine lead (II) cation was developed. For this purpose, at first the behaviours of line was observed in a variety of supporting electrolide mediums. By the tests done, the asetat buffer was decided to be viable for analyzing. Then pH:5 value was chosen considering the highest current achieved for lead with asetat buffer. As a result of the observations, the limits of observability and determinability of T3T/GC electrode with lead cotion were found correspondingly 5,76 x 10-11 and 1,92 x 10-10 M. The developed method for lead was used on daily-life and contaminated water seperately with this method, varius anious and cations interferences were examined.