Batarya yönetimi sistemi tasarımı
Battery managment system design
  1. Tez No: 860371
  2. Yazar: GÖKHAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. NECMİ ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bataryalar, elektrikli ev aletlerinin, elektrikli araçların ve yenilenebilir enerji kaynaklarının vazgeçilmez birer parçasıdır. Bataryalar kimyasal yapılarına göre çeşitlilik gösterse de genel kullanım amaçları enerjiyi depo etmektir. Bataryaların kullanımı esnasında hücreler arasındaki enerjiyi eşit dağıtan, bataryaların şarj ve sağlık durumlarını kestiren ve olumsuz durumlarda bataryaları ve sistemi koruma altına alan sistemlere batarya yönetim sistemi denmektedir. Dengeleme sistemi ve kestirimler için birçok yöntem vardır. Bu çalışmada dengeleme yöntemi için aktif dengeleme yöntemlerinden flyback çevirici yöntemi kullanılmıştır. Bataryanın şarj durumu (SoC) ve sağlık durumu (SoH) Kalman filtresi yardımı ile kestirilmeye çalışılmıştır. MATLAB programında oluşturulan bir batarya modelinin SoC ve SoH değerleri kestirilmeye çalışılmıştır. MATLAB/Simulink'de var olan bataryanın SoC değeri önerilen yöntem ile kestirilmiş ve MATLAB/Simulink modelinin verdiği değer ile karşılaştırılmıştır. Yapılan benzetim çalışmalarında önerilen yöntem ile elde edilen değer ile Simulink modelinin verdiği değer arasındaki hata değerinin maksimum ±0.03 olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde SoH kestirimi ile elde edilen değerin maksimum sapma miktarının ±0.03 olması beklenmektedir. Simülasyon sonuçlarıyla elde edilen veriler ile elektronik bir devre tasarlanarak mikroişlemci yardımıyla dengeleme ve kestirim işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Batteries are an indispensable part of electrical appliances, electric vehicles and renewable energy sources. Although batteries vary according to their chemical structures, their general purpose is to store energy. Systems that distribute the energy equally between cells during battery use, estimate the charge and health status of batteries, and protect the batteries and the system in adverse situations are called battery management systems. There are many methods for balancing systems and predictions. In this study, the flyback converter method, one of the active balancing methods, was used for the balancing method. The state of charge (SoC) and state of health (SoH) of the battery were tried to be estimated with the help of Kalman filter. An attempt was made to estimate the SoC and SoH values of a battery model created in the MATLAB program. The SoC value of the existing battery in MATLAB/Simulink was estimated with the recommended method and compared with the value given by the MATLAB/Simulink model. In the simulation studies, it was determined that the error value between the value obtained by the proposed method and the value given by the Simulink model was maximum ±0.03. Similarly, the maximum deviation of the value obtained by SoH estimation is expected to be ±0.03. An electronic circuit was designed with the data obtained from the simulation results and balancing and estimation operations were carried out with the help of a microprocessor.