Elektrikli araçlarda batarya yönetim sistemi
Battery management system in electric vehicles
  1. Tez No: 609249
  2. Yazar: BURAK BAYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrikli araçlar (EA) günümüzde oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Geleneksel araçların yakıt olarak kullandığı fosil yakıtların rezervlerinin sınırlı olması ayrıca bu araçların çevreye olan zararları yeni model olarak elektrikli araçların ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Elektrikli araçlarda geleneksel araçlarda kullanılan içten yanmalı motorların yerine çeşitli elektrik motorları kullanılmaktadır. Elektrikli araçların çalışması için gerekli olan elektrik enerjisi, büyük ölçüde bataryalar kullanılarak sağlanmaktadır. Enerji kaynağı olarak kullanılan bu bataryaların da yönetimi büyük önem arz etmektedir. Tezin ilk bölümünde genel olarak elektrikli araçlar ve“Batarya Yönetim Sistemi (BYS)”ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde elektrikli araçlarda kullanılan bazı elektrik aksamları ile ilgili bilgiler ve BYS ile ilgili literatür özetleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, elektrikli araçların güç kaynağı olarak önem arz eden bataryalar için çok önemli bir unsur olan batarya yönetim sisteminin tasarımı detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde ise tasarımı yapılmış olan BYS'de; batarya düşük gerilim, yüksek gerilim, sıcaklık koruması ve pasif batarya dengelemesi test sonuçlarına yer verilmiş ve son bölümde sonuçlar tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EV) become very popular today. The limited reserves of fossil fuels used by traditional vehicles as fuel, as well as the environmental damage of these vehicles, have led electric vehicles to come to the fore as a new model. In electric vehicles, various electric motors are used instead of the internal combustion engines used in traditional vehicles. The electrical energy required for the operation of electric vehicles is largely provided by using batteries. The management of these batteries, which are used as energy sources, is of great importance. In the first part of the thesis, general information about electric vehicles and“Battery Management System (BMS)”is given. In the second part, information about some electrical components used in electric vehicles and literature summaries about BMS are given. In the third chapter, the design of the battery management system, which is a very important element for the batteries which are important as the power source of electric vehicles, is detailed. In the fourth section; battery low voltage, battery high voltage, temperature protection and passive battery balancing test results of designed BMS are given and in the last section the results are discussed and suggestions are made.