Sürdürülebilir bir animasyon tekniği olarak baskı resim
Printmaking as a sustainable animation technique
  1. Tez No: 860380
  2. Yazar: DERİN EKİN KENTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojideki ilerlemeler sayesinde animasyon, eskiden belirsiz bir sanat formu niteliğindeyken, günümüzde çağdaş kültürün neredeyse her yönüne nüfuz eden yaygın bir ortama dönüşmüştür. Geçmişte deneysel nitelikteki animasyon üretimlerinin yaygın olmasının sebebi, standartları oluşmamış teknik ve ekipmanlara, çeşitli sanatsal pratiklerin üretim sürecine dahil edilmesine, ticari kaygıların ön planda olmaması gibi durumlara bağlıydı. Deneysel ve bağımsız üretimler haricindeki ana akım animasyon filmlerinin, giderek hem görsel dil hem de üretim biçimi anlamında birbirine benzer hale geldiği veya aynılaştığı, endüstri hakimiyeti sağladığı görülebilmektedir. Bunun aksine daha deneysel ve farklı olan üretimlerde ise, hem farklı üretim biçimlerinin sürece dahil edildiği, hem ana akım filmlerde işlenmeyen konulara yer verildiği, hem de ticari kaygılar yerine estetik kaygıların ön plana çıktığı görülmektedir. Bu araştırmada, bahsedilen nitelikteki çeşitli animasyonlar incelenerek, dijital çağda, geleneksel baskı resim teknikleriyle deneysel ve özgün bir animasyon filmi oluşturulabilir mi? Sorusuna odaklanılmıştır. Günümüzde sosyal medya uygulamalarında sıklıkla karşılaştığımız görsel içeriklerin üretilmesinde de alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceği düşünülen deneysel bir animasyonun, sadece bir baskı resim tekniğini sürece dahil etmek yerine son yıllarda çevresel sorunların artması ve küresel ısınma, sürekli artan çevre kirliliği ve doğal kaynakların giderek tükenmesi gibi sorunlar sonucu tüketicilerin oluşturduğu tüketim hassasiyetlerine de önem verecek şekilde tasarlanması çalışma için önem taşımaktadır. Yapılan araştırma sonucu baskı resim metotları kullanılarak üretilen animasyon filmlerinin sınırlı olduğu, geri dönüşüme uygun bir malzeme kullanarak çukur baskı resim teknikleriyle üretilmiş animasyon filme rastlanılmaması bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır. Uygulama sürecinde karşılaşılan zorlukların ve kolaylıkların belirlenmesine katkı sağlayacağı düşünülen çalışmada, aynı zamanda geleneksel bir animasyon üretim tekniği kullanmak ile deneysel bir animasyon üretim tekniği kullanmak arasındaki farklara da yer verilmiştir. Geleneksel bir çukur baskı metodu olan kuru kazı sürecinde alternatif bir malzeme ile çalışmanın farklarını da gösteren bu çalışmanın, baskı resim teknikleri kullanılarak üretilen animasyon filmleri alanındaki çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Through advancements in technology animation, which used to be an obscure art form, has transformed into a pervasive medium that has infiltrated almost every aspect of contemporary culture. In the past, the prevalence of experimental animation productions could be attributed to factors such as the absence of established standards in technology and equipment, the incorporation of various artistic practices into the production process, and a lack of predominant commercial concerns. However, mainstream animation films, except for experimental and independent productions, have gradually become increasingly similar both in terms of visual language and production methods, indicating the dominance of the industry. In contrast, in more experimental and unique creations, different production techniques are incorporated, unconventional topics not addressed in mainstream films are explored, and aesthetic considerations take precedence over commercial interests. This research focuses on examining various animations with these characteristics and explores the possibility of creating an experimental and original animation film using traditional printmaking techniques in the digital age. It emphasizes the importance of designing experimental animations, which can be also an alternative method for creating visual content frequently encountered in today's social media applications, to also take into account consumer sensitivities created as a result of environmental problems such as increasing environmental pollution, global warming, continual environmental degradation, and the depletion of natural resources in recent years. The research findings highlight the limited scope of animation films produced using printmaking methods and the absence of animations created using intaglio printmaking techniques with recyclable materials. This study is believed to contribute to the field of animation films produced using printmaking techniques by determining the challenges and conveniences encountered during the application process. Additionally, it provides insights into the differences between using a traditional animation production technique and an experimental one. By showcasing the distinctions of working with an alternative material in the drypoint etching process, a traditional intaglio printmaking method, this study is expected to make a valuable contribution to the body of work in animation films produced using printmaking techniques.