Yenidoğan yoğunbakım ünitesinde üriner sistem enfeksiyonu nedeniyle takip edilen vakaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cases followed due to urinary tract infection in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 860390
  2. Yazar: ELİF GÖRÜŞEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Yenidoğanlarda ilk semptomatik ÜSE sonrası erken teşhis, hızlı ve etkili tedavi ve varsa konjenital üriner malformasyonların tespiti, akut ve kronik komplikasyonların önlenmesinde en önemli basamağı oluşturmaktadır. Bu çalışma neonatal ÜSE vakalarının retrospektif değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metot: Çalışma, KTÜ Farabi Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesinde 1 Ocak 2012– 31 Aralık 2022 tarihleri arasında yatırılarak takip edilen ÜSE tanılı 276 hastanın dosya verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Bulgular: ÜSE tespit edilen yenidoğanlarda en sık saptanan semptom sarılık; idrar kültüründe en sık üreyen mikroorganizma türleri Klebsiella pneumoniae (%22.1) ve E. coli (%19.9) idi. Ürosepsis oranı %3.3 olarak bulundu. Gestasyonel yaşı
Özet (Çeviri)
Introduction: Early diagnosis after the first symptomatic UTI, rapid and effective treatment, and detection of congenital urinary malformations, if any, are the most important steps in preventing acute and chronic complications. This study was conducted to retrospectively evaluate cases of UTI in neonates. Material and Method: The study was conducted by retrospectively examining the file data of 276 patients diagnosed with UTI who were hospitalized and followed up in the Neonatal Intensive Care Unit of KTU Farabi Hospital between 2012-2022. Results: Among newborns with UTI, jaundice emerged as the leading symptom (%41.7). Notably, Klebsiella pneumoniae (22.1%) and E. coli (19.9%) were the most prevelant bacterial isolates in urine cultures. Urosepsis was observed in %3.3 of the cases. Blood culture positivity rates were significantly higher in UTI patients with: gestational age