Kuran-ı Kerim'in Ehl-i Kitabı İslam'a daveti
The invitation of the Qur'an the people of the Book (Ahl al-Kitab)to Islam
- Tez No: 860391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu araştırmada Kur'ân-ı Kerim'in Ehl-i Kitabı İslâm'a davetinin araştırılması amaçlanmıştır. Kur'ân-ı Kerim'in indirildiği dönemde, semavî dinler olarak kendilerinden söz ettiren dinler, Yahudilik ve Hıristiyanlıktı. Bunlar tahrife uğramasına rağmen semavî kaynaklı kitaplara sahip oldukları için kendilerini hak din olarak görüyorlardı. Daha yeni indirilen İslâm ve Kur'ân-ı Kerim onlar için büyük tehlike arz ediyordu. İslâm'a ve Hz. Peygamber'e karşı sert tutumları da bu yüzdendi. Buna karşı İslâm'ı da ciddi sorunlar beklemekteydi. Çünkü İslâm dini evrensel olduğu için Ehl-i Kitap bunun muhatapları arasındaydı. Bu sebeple onları İslâm'a davetinde farklı bir davet metodunun uygulanması ve diğer gayri müslimlere nazaran farklı bir yaklaşım sergilenmesi gerekiyordu. Nitekim Kur'ân-ı Kerim de bu minvalde onlara karşı daha hassas davranış ve yapıcı bir davet metodu uyguladı. Bu noktadan hareketle bu araştırmada, Kur'ân-ı Kerim'in Ehl-i Kitabı İslâm'a davetinde benimsediği ve tavsiye ettiği o yapıcı davet metotlarının neler olduğu, diğer gayri müslimlere nispetle onlara ne gibi haklar ve ayrıcalıklar tanıdığı, tavsiye edilen metotların ve tanılan ayrıcalıkların ne kadar etkili olduğu, Kur'ân-ı Kerim'in sıcak yaklaşımına karşı onların tutumları ne yönde seyredildiği üzerinde durulmuştur. Ayrıca Kur'ân-ı Kerim'in Ehl-i Kitap hakkında ortaya koyduğu genel tasviri, onların İslâm davetini reddetmelerinin nedenleri, gerek itikadî gerekse amelî temel hastalıklarının neler olduğu gibi hususlar da incelenmeye ve Kur'ân-ı Kerim perspektifinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the Qur'an's invitation of the Ahl al Kitab to Islam. At the time when the Holy Qur'an was revealed, the religions that made a name for themselves as the celestial religions were Judaism and Christianity. These religions were considered to be the true religions because they had books of celestial origin, despite their manipulation. The newly revealed religion of Islam and the Holy Qur'an posed a great danger to them. Hence their harsh attitude towards Islam and the Prophet Muhammad. In response, serious problems awaited Islam. Because Islam was a universal religion, the Ahl al Kitab were among its addressees. For this reason, a different method of invitation had to be applied in welcoming them to Islam and a different approach had to be excuted compared to non-Muslims. In this regard, the Qur'an applied a more sensitive behavior and a constructive invitation method towards them. Therefore, this study focuses on the constructive methods of invitation adopted and recommended by the Holy Qur'an in welcoming the Ahl al Kitab to Islam, what rights and privileges it granted them compared to non-Muslims, how effective the recommended methods and privileges were, and their attitudes towards the warm approach of the Holy Qur'an. In this direction, the Qur'an's general description of the Ahl al Kitab, the reasons for their rejection of the Islamic da'wah, and the main diseases of the Ahl al Kitab have also been analyzed and evaluated in the perspective of the Qur'an.