Polikistik over sendromu olan kadınların diyet glisemik yük ve indeksleri ile yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the dietary glycemic load and index, and quality of life in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 860389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınların diyet glisemik yük ve indekslerinin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Edirne ilinde Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 18-40 yaş arası 64 PKOS tanısı almış ve 64 sağlıklı yetişkin kadın ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi), beslenme durumunun saptanması için 3 günlük besin tüketim kaydı, fiziksel aktivitenin sorgulanması için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi (PCOSQ-50) Ölçeği'ni içeren çoktan seçmeli veya kısa cevaplı bir anket kullanılmıştır. Bireylerin günlük diyet glisemik indeksi ve glisemik yükü ''International table of glycemic index and glycemic load values 2021 edition'' tablosuna göre değerlendirilmiştir. Polikistik over sendromlu bireylerin kontrol grubundaki bireylere kıyasla vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı, bel/boy oranı değerleri anlamlı şekilde daha fazla bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of dietary glycemic load and indices on the quality of life of women with polycystic ovary syndrome (PCOS). The research was carried out with 64 individuals diagnosed with PCOS, aged 18-40, who applied to the Women's Health and Obstetrics Outpatient Clinic at Sultan 1st Murat State Hospital in Edirne, along with 64 healthy adult women. A multiple-choice or short-answer questionnaire including anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, hip circumference), a 3-day food consumption record to determine nutritional status, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) to question physical activity, and the Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life (PCOSQ-50) Scale to assess quality of life was used. The daily dietary glycemic index and glycemic load of the individuals were evaluated according to the“International table of glycemic index and glycemic load values 2021 edition”. In comparison of individuals with PCOS and individuals in the control group, a significant difference was observed between the groups in terms of daily carbohydrate intake, percentage of daily energy intake from carbohydrate (%), polyunsaturated fatty acids and vitamin B_6 intake (p0.05).