Acil servise varfarin doz aşımı ile başvuran hastalarda taze donmuş plazma ve protrombin kompleks konsantresi uygulamasının sonuçlarının karşılaştırılması
Evaluation of the results of FFP and prothrombin complex concentrate application in patients admitted to the emergency department with warfarin overdose
- Tez No: 860406
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAKAYA, YRD. DOÇ. DR. OSMAN SEZER ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızın amacı acil servisimize varfarin doz aşımı ile başvuran hastalarda taze donmuş plazma (TDP), protrombin kompleks konsantresi (PCC) ve K vitamini uygulamalarının etkinlik ve güvenilirlik açısından sonuçlarını karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran; Varfarin kullanan ve INR'si 3.5 üstünde saptanmış olan hastalar dahil edilmiş ve bu hastalarda INR regulasyonu amacıyla K vitamini, Taze Donmuş Plazma (TDP) ve Protrombin Kompleks Konsantresi (PCC) uygulanmıştır. Çalışmamızda, varfarin doz aşımı nedeniyle acil servise başvuran ve TDP veya PCC tedavisi alan hastaların klinik verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların INR(Uluslarası Normalleştirilmiş Oran) değerleri, hemorajik komplikasyonlar ve mortalite gibi sonuçları ile demografik verileri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 71,11'dir. Cinsiyet dağılımına baktığımızda, hastaların %50,58'i erkek, %49,42'si ise kadındır. Varfarin kullanım nedenlerinin en sık olanı AF (%51,18) olarak belirtilmiştir. Mortalite oranı %14,79 olup, hastaların %61,48'i kanama geçirmiştir. INR'nin hızlıca düşürülmesi için erken dönemde PCC'nin üstünlüğü gösterilmiştir, ayrıca 24 saat ve sonrasında INR düşüşünün kalıcı hale getirilmesinde K vitaminin önemli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of our study is to compare the results of fresh frozen plasma (FFP), prothrombin complex concentrate (PCC) and vitamin K applications in terms of effectiveness and reliability in patients presenting to our emergency department with warfarin overdose. Materials and Methods: Applying to the Emergency Service of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital; Patients using warfarin and with an INR above 3.5 were included, and vitamin K, Fresh Frozen Plasma (FFP) and Prothrombin Complex Concentrate (PCC) were administered to these patients for INR regulation. In our study, the clinical data of patients who applied to the emergency department due to warfarin overdose and received FFP or PCC treatment were retrospectively examined. The patients' results such as INR (International Normalized Ratio) values, hemorrhagic complications and mortality, and demographic data were evaluated. Results: The average age of the patients is 71.11. When we look at the gender distribution, 50.58% of the patients are male and 49.42% are female. The most common reason for warfarin use was stated as AF (51.18%). The mortality rate was 14.79% and 61.48% of the patients experienced bleeding. The superiority of PCC in the early period has been shown to rapidly reduce INR, and vitamin K has also been shown to be important in making the INR decrease permanent after 24 hours.