Opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda zihin kuramı ve aleksitiminin bağımlılık şiddetiyle ilişkisi
The relationship between theory of mind and alexithymia with severity of addiction in patients with opiate use disorder
  1. Tez No: 860405
  2. Yazar: DAMLA AK
  3. Danışmanlar: DR. MİNE ERGELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan opiyat kullanım bozukluğu (OpKB) fiziksel ve ruhsal bozuklukların yanı sıra sosyal sorunlara da yol açmaktadır. OpKB tanısı almış hastaların zihin kuramının temel bileşenlerinden duygu tanıma işlevinin bozuk olması başkalarının niyetlerini veya zihinsel durumlarını değerlendirme biçimlerini etkileyerek sosyal ortamlarda zorluklara yaşamalarına neden olmaktadır. Yaşanan kişilerarası zorlukların, bu hastalarda madde kullanım davranışını sürdürmek açısından önemli bir risk faktörü olabileceği bilinmektedir. Bu duygu tanıma işlevlerinin bağımlılık üzerine etkisini anlamak bu hasta grubu için daha etkin tedavi seçenekleri sağlayabilmek açısından önemlidir. Bu çalışmada zihin kuramı ve aleksitiminin bağımlılık şiddetiyle olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) Kliniği'nde yatarak tedavi gören, DSM-5'e göre Opiyat Kullanım Bozukluğu tanısı konan, en az 2 hafta buprenorfin/nalokson tedavisi altında olan ve yoksunluk bulguları gerileyen 45 hasta ve 44 sağlıklı kontrol üzerinde yapıldı. Çalışmaya dahil edilenler kişilere DSM-5'e göre yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5/CV) ile sosyodemografik ve klinik veri formu, Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Opioid use disorder (OUD), a major public health problem worldwide, causes social problems as well as physical and mental disorders. The impaired emotion recognition function, one of the basic components of theory of mind, in patients diagnosed with OUD affects the way they evaluate others' intentions or mental states, causing them to experience difficulties in social environments. It is known that interpersonal difficulties may be an important risk factor for continuing substance use behavior in these patients. Understanding the impact of these emotion recognition functions on addiction is important to provide more effective treatment options for this patient group. This study aimed to investigate the relationship between theory of mind and alexithymia and addiction severity. Materials and Methods: Our research was carried out in Istanbul Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital Alcohol and Drug Addictions Treatment and Research Clinic, with 45 patients diagnosed with OUD according to DSM-5, who were hospitalized, treated with buprenorphine/ naloxone for at least 2 weeks and whose withdrawal symptoms had regressed and 44 healthy controls. A structured clinical interview according to DSM-5 (SCID-5/CV) was applied by the researcher and the self-report scales sociodemographic and clinical data form, Reading the Mind in the Eyes Test (RMET), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Addiction Profile Index (BAPI). and Beck Depression Inventory (BDI) were administered to the participants.