II. dünya savaşı sonrası Berlin, Moskova ve Varşova kentlerinde kriz ortamında mimarlık
Architecture in the environment of crisis in the cities of Berlin, Moscow and Warsaw after world war II
- Tez No: 860440
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE ASIMGİL, PROF. DR. GAYE BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yıkım ve yapım eylemleriyle sonuçlanan savaş kavramının, kriz bağlamında ele alındığı bu çalışmada, savaşın yıkıcı etkilerine mimarlığın verdiği cevap incelenmektedir. Gücün ve iktidarın gösterildiği, sahip olmak istenilen bir nesne olarak kentin, tarih boyunca savaşın malzemesi olduğu ve dolayısıyla yıkıcı etkileriyle yüzleştiği üzerinde durulmaktadır. Yaşanan can kayıpları, yıkıma uğrayan kentler ve sonrasında değişen toplumsal dengeler ile tarihte yaşanan savaşlardan farklı bir konumda bulunan II. Dünya Savaşı'nın yol açtığı küresel ölçekli tahribatın kentler üzerindeki yıkıcı etkisi ve beraberinde gelişen mimari üretimler üzerine odaklanılmaktadır. Bu tez çalışması, savaş sonrası dönemdeki mimari evrimi kriz bağlamında inceleyerek, savaşın kentler üzerindeki etkisini koruma, yeniden yapım ve yeni yapılanma yaklaşımları yönüyle ele almakta; Berlin, Moskova ve Varşova kentlerinin mimari pratiklerindeki yaklaşımlarına odaklanmaktadır. II. Dünya Savaşı sonrası dönemin neden olduğu toplumsal ve politik değişimler bu kentler üzerinden açıkça okunabilmektedir. Bu değişimler, kentlerdeki mimari yapılanmalara da yansımaktadır. Bu kentlerde ortaya çıkan mimarlık örnekleri, kentlerin savaş sonrası yaşadığı olumsuz durumlar ile değerlendirilerek vaka analizi yöntemi ile incelenmektedir. Kentlerin savaş sonrası yapılanma biçimleri irdelenerek içinde bulundukları kriz ortamının öne çıkarılması amaçlanmaktadır. İncelenen kentlerde savaşın meydana getirdiği tahribat ve bu tahribatın giderilmesine yönelik savaş sonrası yaşanan gelişmeler, savaşın yol açtığı kriz ortamını gözlemlemede önemli ipuçlarını barındırmaktadır. Gelecek için öngörülemeyen bir olgu olan savaş krizine rağmen, mimarlığın geçmiş ve gelecek arasındaki bağları korumaya devam edecek olması çalışma boyunca dikkat çekilen noktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of war, which culminates in acts of destruction and construction, within the context of crisis, focusing on the response of architecture to the destructive effects of war. It is emphasized that the city, as an object demonstrating power and authority and desired as a possession, has historically been the material of war and thus confronted its destructive effects. The focus is on the global-scale devastation caused by World War II, which stands in a different position from historical wars due to the loss of lives, cities destroyed, and subsequent changes in social balances. This thesis investigates the architectural evolution in the post-war period within the context of crisis, addressing the impact of war on cities in terms of conservation, reconstruction, and new construction approaches; it focuses on the architectural practices of the cities of Berlin, Moscow, and Warsaw. The social and political changes brought about by the post-World War II period can be clearly discerned through these cities. These changes are also reflected in the architectural structures within cities. Architectural examples that emerged in these cities are examined through case analysis, evaluating them in conjunction with the negative situations experienced by the cities after the war. The aim is to highlight the crisis environment in which the cities are situated by examining the post-war restructuring styles of the cities. The destruction caused by war in the examined cities and the post-war developments aimed at mitigating this destruction contain important clues in observing the crisis environment caused by war. Throughout the study, the point emphasized is that despite the unpredictable phenomenon of war crisis for the future, architecture will continue to preserve the ties between the past and the future.