Evaluation of cultural and architectural effects on residential buildings in Kabul
Kabil'deki konut binaları üzerinde kültürel ve mimari etkilerin değerlendirilmesi
- Tez No: 860444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLGER BULUT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bilim, din, sanat, etnik köken, gelenekler ve insan potansiyeli gibi insan varoluşunun tüm yönleri bir bütün olarak kültür bağlamına dâhil edilir. Her uygarlığın mimarisi, anıtları ve tasarımları kendi kültürünün yansımasıdır. Afganistan, Hindistan ile Orta Asya arasındaki ticaret yolları üzerindeki avantajlı konumu nedeniyle medeniyetlerin ve kültürlerin ilgisini çekmektedir. Kabul, tarihi ve birçok farklı uygarlığın etkisi nedeniyle çok kültürlü bir millet olarak kabul edilmektedir. Her uygarlığın kendine özgü bir mimari tarzı vardır. Afganistan başkenti Kabil, kentsel tasarımı ve mimarisinde zengin kültürel arşivleri bünyesinde barındırmaktadır. Kabil'in mimarisi büyük ölçüde konut binalarına veya sakinlerin çoğunun konutlarına dayanıyor. Kültürel açıdan bakıldığında bu tür evler zaman içinde çeşitli dönüşümlere uğramıştır. Kültür ve mimarlık arasındaki tarihsel ilişkiyi belirlemek ve kültürel etkilerin konut yapılarındaki morfolojik değişiklikleri nasıl etkilediğini değerlendirmek için bu çalışma, önceki literatürün gözden geçirilmesini ve Afgan kültürü ve mimari tarzlarının bir analizini içermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, güçlü ve zayıf yönleri olan yerel ve bölgesel kültürlerin son yıllarda Afganistan mimarisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kültürel etkilerin getirdiği mimari sorunları çözmenin anahtarı, çeşitli mimari ve kültürel tarzları geleneksel Afgan mimarisiyle uygun şekilde birleştirmektir.
Özet (Çeviri)
All facets of human existence, such as science, religion, art, ethnicity, customs, and human potential, are included in the context of culture as a whole. Every civilization's architecture, monuments, and designs are reflections of its culture. Afghanistan has drawn the interest of civilizations and cultures because of its advantageous placement along the commerce routes between India and Central Asia. The Kabul is regarded as a multicultural nation due to the history and impact of many different civilizations. Every nation has its own distinctive architectural style. Kabul, the nation's capital, embodies the wealth of cultural archives in its urban design and architecture. Kabul's architecture relies heavily on residential buildings, or the dwellings of most residents. From a cultural standpoint, these kinds of houses have undergone several transformations over time. In order to determine the historical relationship between culture and architecture and to assess how cultural influences have affected the morphological changes of residential structures, this study involved a review of previous literature and an analysis of Afghan culture and architectural styles. The results of this study demonstrate that local and regional cultures, which have their strengths and weaknesses, have had a significant influence on Afghanistan's architecture in recent decades. The key to resolving the architectural issues brought on by cultural influences is to appropriately combine various architectural and cultural styles with traditional Afghan architecture.