Kentsel ana arterlerde şerit bazlı mikroskobik trafik akım parametrelerinin incelenmesi: Ankara 19 Mayıs Bulvarı örneği
Investigation of lane-based microscopic traffic stream parameters in urban arterials: Ankara 19 Mayıs Boulevard case
  1. Tez No: 860443
  2. Yazar: MERT AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehridir. İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinin Ankara ile bağlantısını sağlayan 19 Mayıs Bulvarı, Anadolu'nun Ankara ile bağlantısında çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez kapsamında 19 Mayıs Bulvarı üzerinde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) tarafından kaydedilen araç hızı ve geçiş zamanı verilerinin işlenmesi ile bu bulvarda şeritler ve yönler bazında araç takip analizi yapılmaktadır. 2x3 bölünmüş yol olarak işlemekte olan bu bulvarda her bir şerit ve yönü kapsayacak şekilde araç takip analizlerinin yapılması ile 19 Mayıs Bulvarı'nda her bir şeritteki trafik akım karakteristikleri, trafik akımının bir yöndeki şeritler bazındaki durumu, şeritlerde oluşan durumların karşılaştırılması, şeritler arasındaki ilişkiler, farklı yönlerde bulunan şeritlerin ilişkileri ve karşılaştırmaları ile yönler arasındaki ilişki belirlenmektedir. Böylelikle Ankara'nın en önemli ana arterlerinden biri olan 19 Mayıs Bulvarı için şeritler ve yönler bazında trafik durumu ve trafik dağılımı ile ilgili bilgiler açığa çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ankara is the capital and second most populous city of the Republic of Turkey. 19 Mayıs Boulevard, which connects Central Anatolia Region, Eastern Anatolia Region, Southeastern Anatolia Region, Western Black Sea Region and Eastern Black Sea Region regions with Ankara, has a very important role in the connection of Anatolia with Ankara. Within the scope of this thesis, vehicle tracking analysis is performed on this boulevard on the basis of lanes and directions by processing the vehicle speed and passing time data recorded by the City Security Management System (KGYS) on 19 Mayıs Boulevard. By performing vehicle tracking analyses covering each lane and direction on this boulevard which operates as a 2x3 divided road, the traffic flow characteristics in each lane on 19 Mayıs Boulevard, the status of traffic flow on the basis of lanes in a direction, the comparison of the situations in the lanes, the relationships between the lanes, the relationships and comparisons of the lanes in different directions and the relationship between the directions are revealed.