Facade as urban, architectural and interior element: interpretation of tangible and intangible values in İzmir Karşıyaka apartment blocks, between the period of 1950-1980
Kentsel, mimari ve iç mekân elemanı olarak cephe: 1950-1980 dönemi İzmir Karşıyaka apartmanlarında somut ve soyut değerlerin yorumlanması
  1. Tez No: 672104
  2. Yazar: GİZEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR BALLİCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA PAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Modern mimarlık tarihi kapsamında yapılan çalışmalar göstermektedir ki, geçmişten günümüze dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan farklı modernleşme süreçlerinin konut mimarisine yansımaları ile modern mimari/tasarım ortaya çıkmıştır. Konut mimarisi şüphesiz şehirlerin kimliğini ve kalitesini belirleyen en önemli yapı tipolojilerinden biridir. Yapının kendini ifade etmesini sağlayan en belirgin ve baskın mimari unsur olan cepheler, konut yapıları için büyük önem taşımaktadır. Buna göre, toplumda değişen talepler, kentsel dönüşüm politikaları, yenileme çalışmaları, bina zarflarının değerlerinde koruma ve dokümantasyon bilinci eksikliği nedeniyle konut yapılarına yönelik müdahaleler doğrudan konut cephelerini etkilemekte ve bu durum kentsel, mimari, ve iç mekân ölçeklerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Gelecek nesiller için kentsel ve mimari hafızayı olumsuz etkileyecek bu sürecin zararlarını en aza indirmek için, konut cephelerinin tanımlanmasına, analiz edilmesine/yorumlanmasına ve dokümantasyonuna katkı sağlayacak çok katmanlı çalışmaların yapılması son derece önemlidir. Konut cephelerinin iç mekânlarla birlikte ele alınması gerektiğini savunan bu çalışma, cephelerde yapılan müdahalelerin tarihi kentsel doku, şehir yaşamının mimari yapısı ve iç yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında, Türk mimarlık tarihinin modernizm dönemi, toplum, bölge, dönem, yaşam tarzı, sosyal/kültürel/politik/ekonomik değerler ve mimari yaklaşımlar hakkında bilgiler içeren konut cepheleri üzerinden okunmaya çalışılmıştır. Araştırmanın tarihsel aralığı, konut mimarisi üzerinde önemli etkileri olan tarihsel süreçler, kırılma noktaları ve gelişmeler referans alınarak 1950-1980 dönemi olarak belirlenmiştir. Modern yaşam tarzının ve modernist tasarım anlayışının temsilcisi olan apartmanların analizi, dokümantasyonu ve mimari ve iç mekân özellikleri ile yorumlanması dönemin konut kültürüne bütüncül bir yaklaşım getirmektedir. Karşıyaka'nın geçirdiği kentsel ve mimari dönüşümün izlerini taşıyan ve çalışmanın tarihsel yelpazesine ilişkin nitelikli konut stoku içerdiği düşünülen İzmir Karşıyaka Donanmacı Mahallesi örnek alan olarak seçilmiştir. Bu bağlamda konut cephelerini farklı yönlerden analiz edebilmek için mimari ve iç mekân özellikleri açısından önemli niteliklere sahip altı apartman detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın yöntemi, literatür taraması, seçilen örneklerin belirlenmesi, fotoğraf çekimi, arşiv taraması ve veri dijitalleştirmeyi içermektedir. Araştırmanın tekniği konut cepheleri için özel olarak geliştirilmiş ve önerilmiş olan nesnel veriler sonucu elde edilen“somut”değerler ve öznel yorumlar sonucu ortaya çıkan“soyut”değerler analiziyle desteklenmektedir. Önerilen somut ve soyut değerler analizi, 1950-1980 dönemi İzmir-Karşıyaka'dan seçilen altı konut cephesi üzerinden kapsamlı bir değerlendirme yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, İzmir Karşıyaka Bölgesi'ndeki konut politikası, tasarım kültürü, mimari ve iç mekân gelişmelerini araştırarak konut cepheleri hakkında bilgi, referans ve ipuçlarını içeren dokümantasyona katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies conducted within the scope of modern architectural history show that modern design/architecture has emerged with the reflections of different modernization processes experienced in different parts of the world from past to present on residential architecture. Residential architecture is undoubtedly one of the most important building typologies determining the identity and quality of cities. Facades being the most prominent and dominant architectural element that enable the building to express itself have also great importance for residential buildings. Accordingly, interventions on residential buildings which stem from changing demands in the society, urban transformation policies, renovation works, lack of conservation and documentation awareness in the values of building envelopes directly affect the housing facades and this situation has negative consequences in urban, architectural, and interior scales. In order to minimize the damages of this process that will negatively affect the urban and architectural memory for future generations, it is quite important to carry out multi-layered studies that will contribute to the definition, analysis/interpretation, and documentation of housing facades. This thesis, which advocates that housing facades should be considered together with interior spaces, aims to minimize the negative effects of the interventions on the facades on the historical urban fabric, architectural structure of city life, and interior life quality. Within the scope of the thesis, the modernism period of Turkish architecture history has been read through residential facades that contain information about the society, region, period, lifestyle, social/cultural/political/economic values, and architectural approaches. The historical range of the research has been determined as the period of 1950-1980 with reference to the historical processes, breaking points, and developments that have important effects on residential architecture. The analysis, documentation, and interpretation of the apartment buildings with their architectural and interior features, which are the representatives of modern lifestyle and modernist design attitudes, bring a holistic approach to the residential culture of the period. İzmir Karşıyaka Donanmacı District was selected as the case study area which bears the traces of the urban and architectural transformation that Karşıyaka has undergone and which is thought to contain qualified housing stock regarding the historical range of the study. In this context, to be able to analyse the residential facades from different aspects, six apartment blocks were studied in detail, which have significant characteristics in terms of architectural and interior features. The method of the thesis includes literature review, identification of selected case studies, photo shooting, archive scanning, and data digitalizing. The research is also supported by the analysis of“tangible”values obtained as a result of objective data and the“intangible”values resulting from subjective interpretations, specially developed and proposed for residential facades. The proposed tangible and intangible values analysis provides a comprehensive evaluation on six housing facades selected from İzmir-Karşıyaka in the 1950-1980 period. In addition, this thesis contributes documentation containing information, references, and hints on housing facades by investigating housing policy, design culture, and architectural and interior space developments in İzmir Karşıyaka Region.