Çölyak hastalığında sistemik inflamasyon belirteçlerinin tanı ve takipteki değeri
The value of systemic inflammation markers in diagnosis and follow-up in celiac disease
- Tez No: 860459
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEZGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çölyak Hastalığı, gastrointestinal veya ekstraintestinal belirti ve bulgularla seyredebilen, genetik olarak yatkın kişilerde, çevresel faktörlerin de etkisi ile ortaya çıkan, ince bağırsakların kronik inflamatuvar hastalığıdır. Bu çalışmada sistemik immün inflamasyon indeksinin (SII) çölyak hastalığının tanı sürecinde ve tedavi takibinde kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı polikliniğinde takipli 01.01.2018 ve 01.06.2023 tarihleri arasında Çölyak hastalığı tanısı almış hastalar, kontrol grubu olarak sağlıklı kişiler ve Çölyak şüphesi olan hastalar dahil edildi. Demir eksikliği anemisi, osteoporoz, fonksiyonel dispepsi ve irritabl bağırsak hastalığı olan hastalar Çölyak şüphesi olan grup olarak kabul edildi. Takiplerinde bu hasta grubunda Çölyak olduğu kanıtlananlar ile çölyak olmadığı kanıtlanan hastaların karşılaştırmalı analizleri yapıldı. Hasta ve sağlıklı grubun demografik verileri, hemogram, biyokimya parametreleri, inflamasyon belirteçleri retrospektif olarak taranarak kayıt edildi. Çölyak hastalarının tedaviye başlangıç, tedaviden sonraki 6. ve 12.aydaki hemogram, biyokimya parametreleri, inflamasyon belirteçlerinin ölçümleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Celiac Disease is a chronic inflammatory disease of the small intestines that may present with gastrointestinal or extraintestinal signs and symptoms and occurs in genetically predisposed individuals with effect of environmental factors. With this study, we aimed to research the usability of the systemic immune inflammation index (SII) in diagnosis and follow-up of celiac disease Materiels and Methods: Our research was conducted between 01.01.2018 and 01.06.2023 with follow-up at the Gastroenterology Department of Mersin University Faculty of Medicine ; Patients diagnosed with Celiac disease, healthy individuals as control groups, and patients with suspected Celiac disease were included. Patients with iron deficiency anemia, osteoporosis, functional dyspepsia and irritable bowel disease were considered as the suspected Celiac group. Comparative analyzes were performed in this group of patients between those proven to have celiac disease and those proven to be non-celiac during their follow-up. Demographic data, complete blood count, biochemistry parameters, and inflammation markers of the patient and healthy groups were retrospectively scanned and recorded. The measurements of hemogram, biochemistry parameters and inflammation markers of celiac patients at the beginning of treatment and at the 6th and 12th months after treatment were evaluated.