Perceived neighborhood safety in the built environment: The case of Amman's Boulevard
Yapılı çevrede algılanan mahalle güvenliği: Amman Bulvarı örneği
- Tez No: 860509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ürdün'ün başkenti Amman'ın bir bölgesinde yapılı çevre ile bireylerin güvenlik hissi arasındaki ilişkiyi ve bu hissin kentsel sürdürülebilirlik ve kentsel dönüşümle nasıl ilişkili olduğunu araştırmaktır. Ayrıca, kentsel planlama ve iyi tasarlanmış kentsel alanların mahalle düzeyinde güvenlik hissini ve suç korkusunu nasıl etkilediğini araştırmaktır. Kentsel alanlarda suçu azaltmak ve mahalle sakinlerinin güvenlik duygularını ölçmek için bir araç olarak çevresel tasarım yoluyla suç önleme (CPTED), mahallenin güvenlik duygusunu ve suç korkusunu ve bunların mahalleyi nasıl etkilediğini iyileştirmek için düşünülmüştür. Projeden sonra mahallede tanık olunan suç oranlarındaki artışa rağmen, sonuçlar insanların bulvar projesinin inşasından sonra, öncesine kıyasla kendilerini daha güvende hissettiklerini göstermiştir. Araştırmaya göre insanların kendilerini güvende hissetmelerinin başlıca nedenleri, bulvar projesinden sonra polisin yaygınlaşması ve bulvar projesinin inşasından sonra sunulan bakım ve iyi tasarlanmış sokaklardır. Çalışma, mahallede yaşayan kişiler tarafından cevaplanan bir anket kullanılarak nicel bir yöntemle yürütülmüştür. 96 Katılımcıdan mahalledeki güvenlik duygularını ve suç korkusunu ölçmek ve ayrıca insanların sosyal uyum ve topluluk katılımı konusundaki bakış açılarını anlamak ve bunu ikinci nesil CPTED ile ilişkilendirmek için 29 soruya yanıt toplanmıştır. Hem güvenlik hissi ve bunun yapılı çevre ile ilişkisi hem de Çevresel Tasarım Yoluyla Suç Önleme üzerine derinlemesine bir literatür taraması yapılmıştır. Bazı tahminler beklendiği gibiydi ve bulvar projesinden sonra insanlar kendilerini daha güvende hissettikleri için literatür taramasıyla uyumluydu, ancak bazıları beklenenin tam tersiydi, çünkü projenin üzerine inşa edildiği bazı evlerin yıkılmasından sonra sosyal uyumun azalacağına vi inanılıyordu, ancak öyle olmadı ve bunun sakinlerin güvenlik hissi perspektiflerinin artmasının nedenlerinden biri olabileceğine inanılıyordu.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the relationship between the built environment and individuals' sense of safety and how this sense is related to urban sustainability and urban transformation in a district of Amman, Jordan. Also, to investigate how urban planning and well-designed urban areas affect feelings of safety and fear of crime at the neighborhood level. Crime prevention through environmental design (CPTED) as a tool to reduce crime in urban areas and measure residents' feelings of safety was considered to improve neighborhood sense of security and fear of crime and how they influence the neighborhood. Despite the increase in witnessed crime rates in the neighborhood after the project, results showed that people felt safer after the construction of the boulevard project compared to the period before it. The main reasons for people's feeling of safety according to the study were the wide spread of police after the boulevard project and the maintenance and the well-designed streets that were offered after the construction of the boulevard project as well. Contrary to expectations, when investigating the second generation of the CPTED that is related to social cohesion and community involvement, people felt that the social cohesion of the neighborhood was higher, and that also played a major role in their safety feeling. The study conducted a quantitative method using a questionnaire that was answered by people who live in the neighborhood. 96 Responses to 29 questions were collected to measure safety feelings and fear of crime in the neighborhood and also to understand people's perspectives on social cohesion and community involvement and connect it to second generation CPTED. An in-depth literature review was carried out on both safety feeling and its relationship with the built environment, and Crime Prevention viii Through Environmental Design. Some predictions were as expected and were in line with the literature review as people felt safer after the boulevard project, but some were the opposite as expected, as it was believed that after the demolition of some of the houses that the project was built on, social cohesion will decrease, but it didn't and it was believed that this might have been one of the reasons for the increase of the safety feeling perspectives upon residents.