Dinî iletişim ve din dili bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı hutbelerinin incelenmesi
Examination of the sermons of the Presidency of Religious Affairs in the context of religious communication and religious language
  1. Tez No: 860510
  2. Yazar: ZEYNEP KARAZİYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH TURANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmamız, her hafta ibadet maksadıyla milyonlarca kişiyle gerçekleştirilen dini iletişimin en önemli aracı olan hutbeleri daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar önemini korumuş ve korumaya devam edecek olan hutbeler, hayatın hızlı değişiminden nasıl etkilenmiş ya da etkilenmeli mi sorularının yanıtlarını aramayı amaçlamaktayız. Bu amaçla Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu Cuma Hutbelerinden 2018-2022 yılları arasını inceleyerek tezimizi sınırlandırdık. Giriş kısmında konu problem, amaç, önem ve çalışmanın sınırlılıkları ve çerçevesi çizilmiştir. İletişim, iletişimin temel unsurları olarak kabul edilen Kaynak, Kanal, Alıcı, Mesaj ve Geri Bildirim iletişim açısından değerlendirilmiş, dini iletişim ve din dili kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise çalışma yıllarımızdaki hutbeleri, konu, içerik, üslup gibi unsurları dini iletişim ve din dili odağında karşılaştırmalı örnekler verilerek analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to better understand the sermons, which are the most important seans of religious communication carried out with millions of people every week for the purpose of worship. We aim to seek answers to the questions of how the sermons, which have maintained and will continue to maintain their importance from the time of the Prophet (pbuh) to the present day, have been affected by the rapid change of life, or should they be affected? For this purpose, we limited our thesis by examining the Friday Sermons prepared by the Presidency of Religious Affairs between the years 2018 and 2022. In the introduction, the subject is discussed in terms of problem, purpose, importance, limitations of the study and method. In the first section, the conceptual framework of our study is drawn. Communication was evaluated in terms of Source, Channel, Receiver, Message and Feedback communication, which are considered the basic elements of communication, and the concepts of religious communication and religious language were included. In the second part, the sermons of our working years, elements such as subject, content and style were tried to be analyzed by giving comparative examples focusing on religious communication and religious language.