Küresel iklim değişikliği ile mücadelede karbon vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliği
Applicability of carbon tax in Turkey in the fight against global climate change
- Tez No: 860545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKSOY EMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sanayileşme ile birlikte enerji üretimi amacıyla yakılan fosil yakıtlar çevre kirliliği oluşturmuştur. Zararlı sera gazlarının ısı tutma özelliği olduğundan atmosferin ısısı yükselmiş, küresel ısınma meydana gelmiştir. Dünyanın coğrafik özellikleri değişime uğramış olup, insan faaliyetleri dolayısıyla atmosfere salınan sera gazı artışı sonucunda iklimde gerçekleşen değişiklikler“küresel iklim değişikliği”kavramını doğurmuştur. İklim değişikliğinin çevresel ve ekonomik yıkıcı etkileri yaygın hale gelirken Covid-19 salgınının oluşturduğu değişiklikler ile Rusya Ukrayna savaşının enerji dengesini bozması, sürdürülebilirlik odaklı politikalara olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Paris Anlaşması ile 2020 sonrası için ilk kez küresel ölçekte bütün ülkeler sera gazı azaltımı taahhüdünde bulunmuşlardır. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla atılan adımlar Avrupa Yeşil Mutabakatı ile hız kazanmıştır. AB, Yeşil Mutabakat ile 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta olma hedefini ortaya koymuştur. SKDM ile AB'nin ithal ettiği demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik ve hidrojen sektörlerini kapsayan ürünlerden vergi alınacağını ilan etmiştir. Sera gazı emisyonlarının azaltılması kapsamında kirleten öder ilkesi gereği karbon vergisi, karbon yoğun mal üreticilerinin çevreye saldıkları karbondioksit gazı miktarı başına vergiye tabi tutulmasını ifade etmektedir. 2024-2026 Orta Vadeli Programda çevresel tedbirler içeren vergiler konusunda düşük karbonlu ekonomiye geçiş kararlılığı ile yeşil dönüşüm hedefleri açıklanmıştır. Bu kararlar, karbon vergisi konusunda gelişme olacağının göstergesidir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de henüz uygulanmayan karbon vergisinin uygulanabilirliğini sorgulamak ve bu soruya cevap aramaktır. Çalışmada, betimsel araştırma yöntemi kullanılarak küresel iklim değişikliği ile mücadelede karbon vergisinin tanımı, kapsamı ve uygulanabilirliği incelenmiştir. Karbon vergisini doğuran olay, konusu, mükellefi, matrahı oluşturan unsurlar hakkında İsveç örneği baz alınarak araştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'de karbon vergisinin dolaylı vergi olarak uygulanabilir olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With industrialization, fossil fuels burned for energy production have created environmental pollution. Since harmful greenhouse gases have the ability to retain heat, the temperature of the atmosphere has increased and global warming has occurred. The geographical features of the world have changed, and changes in the climate as a result of the increase in greenhouse gases released into the atmosphere due to human activities have given rise to the concept of“global climate change”. While the environmental and economic devastating effects of climate change have become widespread, the changes caused by the Covid-19 epidemic and the disruption of the energy balance by the Russia-Ukraine war have revealed the need for sustainability-oriented policies. With the Paris Agreement, for the first time, all countries on a global scale have committed to reducing greenhouse gases after 2020. The steps taken to ensure sustainable development have accelerated with the European Green Deal. With the Green Deal, the EU has set the goal of becoming the first climate-neutral continent in 2050. With the SKDM, it has been announced that taxes will be collected on products imported from the EU, including the iron and steel, aluminum, cement, fertilizer, electricity and hydrogen sectors. In accordance with the polluter pays principle within the scope of reducing greenhouse gas emissions, carbon tax means that producers of carbonintensive goods are subject to a tax per the amount of carbon dioxide gas they emit into the environment.In the 2024-2026 Medium Term Program, the determination to transition to a low-carbon economy and green transformation targets regarding taxes that include environmental measures have been announced. These decisions are an indication that there will be progress on the carbon tax. The aim of the study is to question the feasibility of the carbon tax, which has not yet been implemented in Turkey, and to seek an answer to this question. In the study, the definition, scope and applicability of carbon tax in the fight against global climate change were examined using the descriptive research method. Research has been conducted on the event that gave rise to the carbon tax, its subject, taxpayer and the elements that constitute the base, based on the Swedish example. As a result of the study, it was concluded that carbon tax is applicable as an indirect tax in Turkey