Kamusal mekânın konum tabanlı mobil oyunlar ile sosyo-mekânsal bağlamda yeniden üretimi: İzmir Pokémon GO Aktör-Ağı örneği
Reproduction of public space in the socio-spatial context with location-based mobile games: The example of İzmir Actor-Network of Pokémon GO
  1. Tez No: 860548
  2. Yazar: ÖZGECAN ZAFER KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE BİROL, PROF. DR. AHENK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, günümüz ağ toplumlarında kamusal mekânın konum tabanlı mobil oyunlar aracılığı ile mekânsal ve toplumsal bağlamda yeniden üretimini ele almaktadır. Bir konum tabanlı mobil oyun olarak Pokémon GO'nun ve bu oyunun kullanıcılarının kamusal mekân ile kurduğu ilişkiyi ve dijital devrim sonrası kamusal mekân dinamiklerini anlamak için bu çalışma Aktör Ağ Teorisi'ni yöntemsel bir araç olarak kullanmaktadır. Kamusal mekânın zaman içindeki dönüşümünü ve güncel dinamiklerini vurgulayan bu çalışma, dijital çağ ile hızla değişen toplumsal yapıların kamusal mekânın yapısını şekillendirmede oynadığı rolü gözler önüne sermektedir. Bu paralelde araştırma, yerel ölçekte Pokémon GO oyuncularının sosyo-mekânsal pratiklerini bir aktör-ağ olarak ele alır ve kamusal mekânı bu ilişkiselliğin bir aktantı olarak tanımlar. Özel mekândan kamusal mekâna kayan oyun oynama pratiğinin sahnesi olan bu hibrit kamusal mekân daha dinamik, akışkan ve taktikseldir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the reproduction of public space in spatial and social context through location-based mobile games in today's network societies. This study uses Actor Network Theory as a methodological tool to understand the relationship between Pokémon GO as a location-based mobile game, its users, and the dynamics of public space after the digital revolution. This study, which emphasizes the transformation and current dynamics of public space over time, reveals the role played by rapidly changing social structures in the digital age in shaping the structure of public space. In this context, the research considers the socio-spatial practices of Pokémon GO players as an actor-network on a local scale and defines public space as an actant of this relationality. This hybrid public space, which is the scene of gaming practice shifting from private space to public space, is more dynamic, fluid, and tactical.