'Abdussamed es-Siirdi'nin 'el-Ferâidü's-samediyye fî beyani'l-menâsihi ve'n-nevâsihi'l-Kur'âniyye' adlı eserinin nesh teorisi bağlamında değerlendirilmesi'
Evaluation of Abdussamed es-Siirdi's work titled 'el-Ferâidü's-samediyye fi beyani'l-menasihi ve'n-nevasihi'l-Kur'aniyye' in the context of the theory of nesh
  1. Tez No: 860549
  2. Yazar: ÖMER FARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, bütün insanlara rehber olarak nâzil olan son ilahi kitaptır. Kur'ân'ın temel amacı insanın maddi ve manevi dünyasını ilahi iradeye uygun şekilde inşa etmek ve bu amaçla hayatın her alanında ilkelerini tatbik etmektir. Bu ilahi kitabın hayata tatbik edilebilmesi için iyice anlaşılması gerekir. Kur'ân'ın anlaşılması gayesiyle ilk dönemden başlayarak çeşitli faaliyetler yürütülmüş, muazzam bir müktesebat hasıl edilmiştir. Kur'ân'ın doğru anlaşılmasına katkısı olan Kur'ân ilimlerinin konu başlıklarından olan“nesh”konusu, tefsîr alanında en çok tartışılan konularından birisidir. Nesh konusunda müstakil çalışmalar yapıldığı gibi neshle doğrudan irtibatı bulunan tefsîr, fıkıh, hâdis ve kelâma dair yazılan eserlerin büyük bir kısmında nesh konusunda özel başlık açılmıştır. Konunun ehemmiyetine matuf olarak günümüze kadar bu mevzuda eserler yazılmaya devam etmektedir. Söz konusu çalışmalardan birisi olan Molla Abdussamed'in“el-Ferâidüs's-samediyye fî beyâni'l-menâsihi ve'n-nevâsihi'l-Kur'âniyye”el yazması eseri nesh meselesine eski ve yeniyi harmanlayan bir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is the last divine book that was revealed as a guide to all people. The main purpose of the Quran is to build the material and spiritual world of the mankind in accordance with the divine will and to apply its principles in all areas of life for this purpose. This divine book must be understood thoroughly in order to be applied to life. Various activities have been carried out since the early period with the aim of understanding the Quran, and a tremendous acquis has been achieved. The subject of“Nesh”, which is one of the topics of Quranic sciences that contribute to the correct understanding of the Quran, is one of the most discussed topics in the field of tafsir. While there have been independent studies on the subject of Nesh, a special title has been opened on the subject of Nesh in most of the works written on tafsir, fiqh, hadith and kalam, which are directly related to Nesh. In recognition of the importance of the subject, works continue to be written on this subject until today. One of the works in question, Molla Abdussamed's manuscript“el-Ferâidüs's-samediyye fî beyâni'l-menâsihi ve'n-nevâsihi'l-Kur'âniyye”, has a content that blends the old and the new on the issue of Nesh.