4–6 yaş aralığındaki çocuklara sahip ebeveynlerin tutumları ile çocukların sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between attitudes of parents with children aged 4-6 and children's social problem-solving skills
  1. Tez No: 860555
  2. Yazar: KARDELEN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, okul öncesi dönemdeki 4-6 yaş aralığındaki çocuklara sahip ebeveynlerin tutumları ile çocukların sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma analitik bir metodoloji ve nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş, ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, ebeveyn tutumları ile çocukların sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi anlamayı ve detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, toplamda 155 ebeveynin katılımıyla, İstanbul-Eyüp'teki anaokulları içinden tesadüfi olarak seçilen bağımsız anaokullarından veri toplanmıştır. Ebeveynlerin tutumlarını ölçmek için 'Ebeveyn Tutum Ölçeği' ve sosyodemografik bilgilerini toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik form kullanılmıştır. Aynı şekilde, araştırmaya katılan 155 çocuğun sosyal problem çözme becerileri 'Wally Sosyal Problem Çözme Testi' kullanılarak değerlendirilmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanan çalışmada, verilerin analizi için çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelenmiş, gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulguların genel sonuçlarına göre, Wally Sosyal Problem Çözme ölçeği ile ebeveyn tutumları arasında çeşitli ilişkilerin olduğu belirlenmiştir.. Demokratik ebeveynlik tarzı ile sosyal problem çözme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Otoriter ebeveynlik tarzı ile sosyal problem çözme becerileri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, aşırı koruyucu ve izin verici ebeveynlik tarzları ile sosyal problem çözme becerileri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir. Bu bulgular, ebeveyn tutumlarının çocukların sosyal problem çözme becerileri ile ilişkisini anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between the attitudes of parents with children aged 4-6 in the preschool period and the children's social problem-solving skills. Towards this aim, the research was conducted using an analytical methodology and a quantitative research approach, employing a relational survey method. This method aims to understand and examine in detail the relationship between parental attitudes and children's social problem-solving skills. In the study, data was collected from a total of 155 parents participating in randomly selected independent kindergartens in Istanbul-Eyüp. The 'Parental Attitude Scale' was used to measure parental attitudes, and a socio-demographic form prepared by the researcher was used to collect sociodemographic information. Similarly, the social problem-solving skills of the 155 children participating in the research were evaluated using the 'Wally Social ProblemSolving Test'. In the study designed using a relational survey model, various statistical methods were used for data analysis. The normal distribution of continuous variables was examined using the Shapiro Wilk test, and Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for intergroup comparisons. The relationships between continuous variables were examined through correlation analysis. According to the findings of the study, various relationships between the Wally Social Problem Solving Scale and parental attitudes have been identified. There was no statistically significant relationship found between the democratic parenting style and social problem-solving skills. A negative and significant relationship was observed between the authoritarian parenting style and social problem-solving skills. Additionally, positive and significant relationships were observed between the overprotective and permissive parenting styles and social problem-solving skills. These findings assist in understanding the relationship between parental attitudes and children's social problem-solving skills.