Kırkgöz kaynakları ve Antalya traverten platosunun hidrojeolojik etüdü
  1. Tez No: 8606
  2. Yazar: CAN DENİZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
IV ÖZET Kırkgöz kaynakları ve Antalya traverten platosunun hidro jeolo j ik yapısının aydınlatılmasına yönelik bu çalışmada mevcut verilerin detaylı bir analizi yapılmıştır. Kırkgöz kaynakları için yapılan su bütçesi 3 hesaplamalarına göre 2 m /s lik bir beslenim açığı belirlenmiştir. Bu durumda, Kırkgöz kaynakları boşalımı ile traverten platosundaki yeraltısuyu boşalımının büyük bir kısmını karşılayan beslenimin yalnızca olası beslenim alanından değil, komşu havzalardan da gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Kırkgöz kaynaklarının hidrolojik, hidro jeolo jik ve hidro jeokimyasal özelliklerinin analizi, yerel sağanaklardan fazla etkilenmeyen büyük bir yeraltısuyu rezervuarına sahip, gelişmiş bir karst akiferinden boşalan -yükselen tip bir kaynağı tanımlar. Beslenme alanında gözlenen yağışların kaynak boşalımı üzerindeki etkisi, çevresel izotoplarla saptanan uzun yeraltısuyu geçiş sürelerinden çok daha kısa zamanda; yaklaşık 2-3 ay içinde gerçekleşmektedir. Kırkgöz kaynakları yakınlarındaki kuyularda gözlenen yeraltısuyu düzey değişimlerinin analizi sonucunda kaynak 3 boşalımının 5 m /s arttırılması ile 100 gün sonunda yeraltısuyu düzeyinde görülmesi beklenen düşümün 0.9-1.1 m arasında olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aiming to explain the hydrogeological structure of the Kirkgbz springs and Antalya travertine plateau» a detailed analysis of the available data has been carried out in this study. According to the water budget 3 calculations, a water deficit of about 2 m /s in recharge has been evaluated for Kırkgöz springs. This implies that the recharge of the springs and travertine plateau is not met only by the possible catchment area but also from the adjacent basins. A close inspection of the hydrological, hydrogeological and hydrogeochemical properties of Kırkgöz springs reveals an ascending type spring discharging from an highly developed karstic aquifer with an huge underground reservoir which is not influenced by the local storms to a great extent. The time lag between the rainfall over the catchment area and the response of the springs has been determined to be of 2-3 months which is relatively short in comparison with the longer travel times estimated by means of environmental isotopes. Analysis of the groundwater level fluctuations observed in the piezometers around Kırkgöz springs reveals that an 3 increase of 5 m /s in discharge will result in a drawdown between 0.9-1.1 m after hundred days.