Sonlu elemanlar yöntemi ile Aslantaş baraj gövdesinde sızma analizi
- Tez No: 10220
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
VI ÖZ Toprak dolgu baraj gövdelerinde su sızmasının kontrol edilmesi şev stabilitesi ve dolgudaki borulanma acısından büyük önem arzetmektedir. Bu çalışmada toprak dolgu baraj gövdeler indeki düzenli iki boyutlu sızma akımının analizi için sonlu elemanlar yöntemi ele alınmış ve bu yönteme dayalı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program ile akım bölgelerindeki eleman düğümlerinde boşluk suyu basınçları, dolgunun birim genişliğinden gecen sızma debisi ve sınırlandırılmamış akımdaki serbest su yüzünün yeri hesaplanmaktadır. Geliştirilen program zonlu toprak dolgu baraj olan Aslantas baraj gövdesindeki sızma akımının analizi için kullanılmış ve elde edilen teorik bulgular D.S.I. tarafından baraj gövdesinde ölçülen piyezometre değerleri ile karsılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre5 yüksek su seviyelerinde hesap ve ölçüm sonuçlarının birbirine oldukça yaklaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The control of seepage flow through earth-fill dams is very important from the view point of embankment stability and piping. In this study, two dimensional steady seepage flow through earth-fill dam, is analysed using finite element method and based on this method a computer program is developed. With this program at the nodal points of the flow region, the water pressuresj the rate of flow and the free surface of the unconfined seepage flow are computed. The method of finite element is used to analysed the seepage problem of the Aslantas earth-fill dam and the teoritical results are compared with the measured pressures which are collected by D.S.Î.. The theoritical results» for the higher elevations in the reservoir, are quite close to the measured prototype results.