Belirli liken türlerinin MFC-7 hücre hattı üzerine antikanserojenik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anticarcinogenic effects on MFC-7 cell line of specific lichen species
  1. Tez No: 860632
  2. Yazar: HATİCE ESRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBEGÜL UYAR ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm oranı sıralamasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelmektedir. Günümüzde kanser tedavisinde kullanılan yöntem ve ilaçların yetersizliği nedeniyle farklı destekleyici tedavi yöntemleri aranmaktadır. Liken sekonder metabolitlerinin antikanserojenik etkileri ile ilgili son yıllarda yapılan çalışmalar umut vericidir. Fakat çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada Usnea florida (L.) Weber ex F.H.Wigg.(dervişsakalı), Diploschistes gypsaceus (Ach.) Zahlbr. (jipslidiş), Xalocoa ocellata (Fr.) Kraichak, Lücking & Lumbsch (akdişli), Candelariella aurella (Hoffm.) Zahlbr. (sarımum), Caloplaca erythrocarpa (Pers.) Zwackh (kanlıkumsaati), Bagliettoa marmorea (Scop.) Gueidan & Cl. Roux (mermersaklısı), Squamarina lentigera (Weber) Poelt (kocapaşa) ve Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner (kalkanlikeni) türlerinin antikanserojenik aktivitelerini tayin etmek amaçlanmıştır. Araziden toplanan türlerin ekstraksiyon işlemini tamamlandıktan sonra MCF-7 (insan meme adenokarsinoma) ve kontrol grubu MCF-10A ve L929 hücre hatlarında hücre canlılığı test edilmiştir. Farklı konsantrasyonlarda hazırlanan liken ekstraklarının 72 saat sonundaki XTT sitotoksisite deney sonuçlarına göre IC50 değerleri hesaplanmıştır. xCELLigence Hücre Analiz Sistemi ile gerçek zamanlı hücre canlılığı değerlendirilmiştir. Flow Sitometri (Annex. /7AAD) yöntemi ile hücre ölümünün karakteri belirlenmiştir. Bu sonuca göre L. radiosa ekstraktı düşük konsantrasyonlarda dahi hücreleri erken apoptoza göndermektedir. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile kanser hücrelerinin gelişiminin önlenmesinde liken eksraktlarının önemli bir doğal kaynak olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer takes in second place after cardiovascular diseases in terms of death rate in the world and in our country. Today, due to the inadequacy of the methods and drugs used in cancer treatment, different supportive treatment methods are sought. Studies on the anticarcinogenic effects of lichen secondary metabolites are promising in recent years But studies are quite limited. In this study, it is aimed to determine the anticancirogenic activities of Usnea florida (L.) Weber ex F.H.Wigg., Diploschistes gypsaceus (Ach.) Zahlbr., Xalocoa ocellata (Fr.) Kraichak, Lücking & Lumbsch, Candelariella aurella (Hoffm.) Zahlbr., Caloplaca erythrocarpa (Pers.) Zwackh, Bagliettoa marmorea (Scop.) Gueidan & Cl. Roux, Squamarina lentigera (Weber) Poelt, Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner species. After completion of extraction of the species collected from the field, cell viability was tested in MCF-7 (human breast adenocarcinoma) and control group MCF-10A and L929 cell lines. Lichen extracts prepared at different concentrations were calculated IC50 values according to the XTT cytotoxicity test results at the end of 72 hours. Real-time cell viability was evaluated with the xCELLigence Cell Analysis System. The character of cell death was determined with the Flow Cytometry (Annex. / 7AAD) method. According to this result, L. radiosa extract induces cells to early apoptosis even at low concentrations. As a result, , it was determined that lichen extracts are an important natural resource in the prevention of the development of cancer cells with this study.