Atıktan türetilmiş yakıtın üretim prosesinin ve bazı kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the production process and some chemical properties of waste-delivered fuel
  1. Tez No: 860633
  2. Yazar: BUSE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Atıktan türetilmiş yakıt (ATY) anlamına gelen RDF (Refused Derived Fuel), evsel ya da endüstriyel katı atıkların, geri kazanılabilen malzemeleri (plastik, cam, metal vb.) ayrıştırıldıktan sonra geriye kalan, yanabilir durumdaki geri dönüşümsüz malzemeden elde edilen alternatif bir katı yakıt türüdür. ATY üretimi; öğütme, sınıflandırma, metallerin ayrıştırılması gibi işlemlerden geçer. Daha sonra yapılan işlem ise numuneleri tek tip boyuta getirmek için paletleme prosesidir ve son olarak da depolamadır. Paletleme, tanelerin diğer küçük taneler üzerinde yuvarlanarak büyüyüp bir araya getirilmesi şeklinde bir granül haline getirme işlemidir. ATY paletleri kömür ile kıyaslandığında, temiz olması, enerji verimliliği, kömüre göre çevre dostu olması ve daha az toz çıkarmasından dolayı avantajlıdır. ATY doğal kaynakların korunmasını sağlar, aynı zamanda atıkların geri kazanımı ile ekonomiye yeniden kazandırılması da en önemli faydalarındandır. Geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar depolama alanlarına gönderilmektedir. Bu da ilave nakliye, depolama masrafı oluştururken depolama sahasının ömrünü de kısaltmaktadır. Bu sorunlara çözüm getirebilecek bir alternatif; geri kazanımı uygun olmayan atıkların alternatif yakıt olarak kullanılması yani ATY' dir. Bu tez projesinde atıktan türetilmiş yakıt (ATY) anlamına gelen RDF (Refused Derived Fuel) üreten tesisin üretim prosesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kısaca ATY üretim prosesine sırasıyla geri kazanım yapılacak malzemeler getirilir daha sonra sınıflandırılır. Ardından karıştırma ünitesine alınır, karıştırma ünitesinden helezonlu beslemeye verilir ve oradan kırıcıya iletilir. Kırılan malzemeler manyetik banta iletilir. Buradan da helezonlu bant ve kırıcıya iletildikten sonra oluşan ATY sevkiyat alanına getirilip sevkiyatı yapılır. Bolu Gerede'de bulunan ATY üretimi yapan tesisin prosesi, ATY üretiminde hangi atıkların, atık kodlarının kullanıldığı da gözlemlenmiştir. ATY enerjinin doğru bir şekilde tedarik edilmesi ve uygun kullanılması, elde edilebilecek enerji miktarını artırmaktadır. Bu tesiste ATY üretiminin tesise ve çevreye yararları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
RDF (Refused Derived Fuel), which stands for waste derived fuel (ATY), is an alternative solid obtained from the combustible non-recyclable material left after the recyclable materials (plastic, glass, metal, etc...) of domestic or industrial solid wastes are separated. type of fuel. ATY production; It undergoes processes such as grinding, classification, and separation of metals. The next process is the palletizing process to bring the samples to a uniform size and finally storage. Palletizing is the process of turning the grains into granules by rolling them on other small grains and bringing them together. Compared to coal, ATY pallets are advantageous because they are clean, energy efficient, environmentally friendly and less dusty than coal. At the same time, the recycling of wastes and their reintroduction to the economy are among the most important benefits. Wastes that cannot be recycled are sent to landfills. While this creates additional transportation and storage costs, it also shortens the life of the landfill. An alternative that can provide solutions to these problems; It is the use of wastes that are not suitable for recycling as an alternative fuel, that is, ATY. In this thesis project, it is aimed to examine the production process of the facility that produces RDF (Refused Derived Fuel), which means waste derived fuel (ATY).In short, the materials to be recycled are brought to the ATY production process, respectively, and then they are classified. Then they are taken to the mixing unit, fed to the screw feed from the mixing unit and transmitted to the crusher from there. The crushed materials are transferred to the magnetic tape. From here, after being conveyed to the spiral belt and the crusher, the ATY formed is brought to the shipment area and shipped. The process of the ATY production facility located in Bolu Gerede, and which wastes and waste codes are used in the ATY production were also observed. Proper supply and proper use of RDF energy increases the amount of energy that can be obtained. The benefits of RDF production to the facility and the environment were also examined in this facility.