Elektrik üretiminde iklim değişikliğine karşı sürdürülebilirlik yaklaşımları
Sustainability approaches of electricity generation against climate change
- Tez No: 860647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN FERİDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde daha sık ifade edilen sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği kavramları, yalnızca iş yaşamında yer alan profesyoneller için değil, günlük rutinde hayatını devam ettirmekte olan kişiler için de dikkat çekici konular haline gelmeye başlamıştır. Bu kapsamda sürdürülebilirlik yaklaşımlarının temel ayaklarından olan çevre konusunda da, iklim değişikliği ve bu hususu tetikleyen karbon salımı ile ilgili olarak uluslararası topluluklar ve ülkeler nezdinde durum tespitleri yapılarak, küresel ölçekte meydana gelen olumsuz etkilerin giderilmesine yönelik faaliyetler artmaya devam etmektedir. İklim değişikliğinin temel gerekçelerinden olan karbon salımının azaltılması ve sıfırlanmasına yönelik olarak başta enerji sektörü olmak üzere, enerji yoğun ve salım potansiyeli yüksek sektörlerde, karbonsuzlaştırma yolunda gerçekleştirilebilecek çalışmalara hız verilmiştir. Enerji sektörü oldukça büyük bir kümeyi kapsamaktadır. Bu sebeple elektrik enerjisi üretimi özelinde, sektörün iklim değişikliği üzerine etkisinin tanımlanması ve bu doğrultuda karbonsuzlaştırma için gerçekleştirdiği çalışmalar ile, iklim değişikliğine karşı ele aldıkları uygulama, eylem ve yaklaşımlar araştırılarak bir araya getirilmiştir. Elde edilen bu bilgiler, konu özelinde sonraki dönemlerde gerçekleştirilecek araştırmalar için de kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The concepts of sustainability and climate change, which are more frequently expressed today, have begun to become remarkable issues not only for professionals in business life, but also for people who continue their lives in their daily routine. In this context, with regard to the environment, which is one of the main pillars of sustainability approaches, activities to eliminate the negative impacts on a global scale continue to increase by making due diligence in the presence of international communities and countries regarding climate change and the carbon emission that triggers this issue. In order to reduce and zero carbon emissions, which is one of the main reasons for climate change, efforts to be carried out towards decarbonization have been accelerated in energy-intensive and high-emission potential sectors, especially in the energy sector. The energy sector covers a fairly large cluster. For this reason, in particular, the effects of the electricity generation on climate change and the studies it has carried out for decarbonization in this direction, and the practices, actions and approaches they have taken against climate change have been researched and brought together. This information obtained will also be a source for researches to be carried out in the next periods.