Birden çok kaynaklı yenilenebilir enerji tesisleri ve Türkiye potansiyeli
Multi-source renewable energy facilities and the potential of Turkey
- Tez No: 860648
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN, DR. MUHAMMED MUSTAFA İZGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, birden çok kaynaklı yenilenebilir enerji üretimini ve bu üretim yöntemlerinin Türkiye'de uygulanabilirlik düzeyini araştırmayı amaçlamaktadır. Birden çok kaynaklı enerji üretimi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle elektrik üretiminde yaygın olarak kullanılır olmuştur. Bununla birlikte, birden çok kaynaklı enerji üretimi yöntemi, gerek iklim değişikliklerinin etkisinin gerekse çevresel kirlilik etkisinin azaltılması açısından da tercih edilmesi gereken bir üretim tarzıdır. Türkiye'deki enerji politikaları, yenilenebilir enerji kaynaklarından mümkün olduğu kadar çok faydalanılmasını hedef almaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'de 2020 yılından beri elektrik üretiminde tek kaynaklı üretim yöntemleriyle birlikte birden çok kaynaklı enerji üretim yöntemlerinin de kullanılmasına başlanılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelleri araştırılmış ve birden çok kaynaklı üretim sistemlerinin Türkiye'de uygulanabilirliği incelenmiştir. Türkiye'de bulunan dokuz ayrı yük tevzi bölgesinin potansiyeli ve ihtiyacı araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları bileşenli hibrit enerji sistemlerinin en çok Güney Doğu Anadolu Yük Tevzi Bölgesinde potansiyelinin olduğu tespit edilmiştir. Kuzey Batı Anadolu ve Trakya bölgelerinde ise Birden çok kaynaklı yenilenebilir enerji santralleri için çalışma ve teşviklerin arttırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate multi-source renewable energy production and the applicability of these production methods in Turkey. Multi-source energy production has been widely used in electricity generation with the effect of scientific and technological developments. However, multi-source energy production method is a mode of production that should be preferred in terms of reducing both the impact of climate change and the impact of environmental pollution. Energy policies in Turkey aim to benefit from renewable energy sources as much as possible. In this context, since 2020 in Turkey, single-source generation methods have started to be used in electricity production, as well as multi-source energy production methods. Within the scope of the study, the potential of renewable energy resources in Turkey was investigated and the applicability of multi-source production systems in Turkey was examined. The potential and needs of nine different load distribution regions in Turkey were investigated. According to the results of the research, it has been determined that hybrid energy systems with renewable energy sources in Turkey have the most potential in the Southeastern Anatolia Load Dispatch Region. In the Northwestern Anatolia and Thrace region, it has been concluded that studies and incentives for multi-source renewable energy power plants should be increased.