Antalya Müzesi'nden üzerinde antik restorasyon (onarım), değişim ve ikinci kullanım izleri bulunan bir grup eser
A group of artifacts with traces of ancient restoration (repair), alteration and second using from the Antalya Museum
  1. Tez No: 860680
  2. Yazar: FATMA NUR KONUKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Prehistorik çağlardan başlayarak insanın yerleşik hayata geçişi ile birlikte eşya ve mülk aidiyeti ve bunun yanı sıra hammadde ve işçilik göz önüne alındığında barınma/savunma yapılarında ya da günlük kullanım eşyalarında sürekli bir bakım, kırılan ve hasar görenlerde ise onarım yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Antik Dönem'de, araştırma konusunu oluşturan taş (mermer, kireçtaşı vb.) yapı elemanları, heykeller ve lahitler ile törensel ya da günlük kullanım eşyaları, deprem gibi doğal afetler, savaşlar veya kullanımlarından kaynaklı tahribatlar sonucu onarıma ihtiyaç duymaktadır. Yazıtlar ve antik kaynaklarda restorasyonla ilgili açık ifadeler mevcut olmakla birlikte genel olarak yazılı kaynaklarla desteklenemeyen ve kullanıldığı dönemlerden birçok izi üzerlerinde barındıran taş eserlerin incelemesi yapılırken izlerin onarım amaçlı yapılıp yapılmadığını anlamak için eser özelinde bütünsel incelemeler yapılarak bir sonuca ulaşmak gerektiği gibi her eser için kesin onarım gördüğünü söyleyebilmek de oldukça zordur. Antik onarımlarda eserin Antik Dönem'de kullanım yeri ve amacı estetik ya da statik birleştirme ve/veya parça ekleme gibi onarım müdahalelerinin tercih edilme nedenleri hakkında bilgi vermesi açısından önemlidir. Bunun yanında eser özellikleri ve onarım yapılacak alanın ölçüleri ise yapılacak uygulamanın seçiminde belirleyicidir. Bu tez kapsamında genel anlamda Antik yazılı kaynaklardan tespit edilebilen onarım tarihçesi, sebepleri ve uygulamaları ile ilgili araştırmalar yapılmış ve Antalya Müzesi koleksiyonunda yer alan, üzerinde Antik Dönem onarımlarına ait izler tespit edilen bir grup taş eserle ilgili olarak onarım gerekçe ve yöntemleri üzerinden tespit edilebilen yayımlanmış benzer örneklerle karşılaştırma yapılarak eser grupları özelinde bir uygulama birliği olup olmadığı ile ilgili sonuçlara ulaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the transition of humans to settled life starting from prehistoric times, along with the concepts of ownership of goods and property, as well as considering raw materials and craftsmanship, there has been a constant need for maintenance in housing/defense structures or daily use items. In the Ancient Period, stone elements forming the subject of research such as marble, limestone, etc., used in construction, sculptures, and sarcophagi, as well as ceremonial or daily use items, require restoration due to natural disasters like earthquakes, wars, or damages caused by usage. Although there are clear expressions regarding restoration in inscriptions and ancient sources, the examination of stone artifacts, which often lack support from written sources and bear many traces from the periods they were used, requires comprehensive analysis specific to each artifact to understand whether the traces were made for repair purposes. It is also quite difficult to assert definitively that each artifact underwent repair. Additionally, the necessity for repairs arises when items are broken or damaged. In the Ancient Period, the stone (marble, limestone, etc.) building elements, statues, sarcophagi, and ceremonial or daily use items that constitute the subject of research need repair as a result of natural disasters such as earthquakes, wars, and damage caused by use. Although there are clear statements about restoration in inscriptions and ancient sources, when examining stone works that cannot be supported by written sources in general and contain many traces from the periods in which they were used, it is necessary to reach the conclusion by making holistic examinations specific to the work in order to understand whether the traces were made for repair purposes or not, and to be able to say that each work was definitely repaired. It is also quite difficult. In ancient repairs, it is important to provide information about the reasons for preferring repair interventions such as aesthetic or structural consolidation, and/or adding parts, considering the usage place and purpose of the artifact in the Ancient Period. Additionally, the characteristics of the artifact and the size of the area to be repaired are decisive factors in determining the choice of the repair method. Within the scope of this thesis, research has been conducted on the history, reasons, and practices of repairs that can be identified from ancient written sources in general. Moreover, comparisons have been made with published similar examples where repair reasons and methods can be identified based on a group of stone artifacts in the collection of the Antalya Museum, which exhibit traces of repairs from the ancient period. The aim is to reach conclusions regarding whether there is a uniformity of practice across groups of artifacts.