AZ91 matrisli BaSO4 SiC parçacık takviyeli hibrit kompozit malzemelerin radyasyon zırhlama özelliklerinin incelenmesi
The radiation shielding properties of SiC and BaSO4 particles reinforced AZ91 composites
  1. Tez No: 860681
  2. Yazar: GİZEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında AZ91 matrisli SiC ve BaSO4 seramik parçacık takviyeli metal matrisli kompozit/hibrit numuneler ve takviye elemanı içermeyen AZ91 numunesi sıcak presleme ve toz metalurjisi yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Matris malzeme olarak seçilen AZ91 tozunun içerisine, ağırlıkça sırasıyla %5,10,15 oranında SiC, BaSO4 ve SiC+BaSO4 seramik parçacıklar takviye edilmiştir. Tozlar 30 dakika boyunca 3 boyutlu karıştırıcı kullanılarak karıştırılmıştır. Hazırlanan toz karışımlar kalıba yerleştirilerek 550ºC sıcaklıkta 1,5 saat bekletilerek sıcak pres yöntemi ile preslenmiştir. Numunelerin radyoaktif geçirgenlik özellikleri teorik olarak Phy-x/Psd programında (X ışınları, gama ışınları ve hızlı nötron) ve deneysel (yavaş nötron ve X ışınları) incelenmiştir. Elde edilen deneysel ve teorik sonuçların birbirini destekleyen nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Üretilen numuneler içerisinde en yüksek radyasyon zırhlama performansına sahip malzeme %15 BaSO4 takviye elemanı içeren AZ91 numunesi olurken, en düşük radyasyon zırhlama performansını takviye elemanı içermeyen AZ91 numunesi sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, AZ91 matrix material, SiC and BaSO4 ceramic particle reinforced as metal matrix composite/hybrid samples and AZ91 sample without reinforcement elements were produced using hot pressing and powder metallurgy method. SiC, BaSO4 and SiC+BaSO4 ceramic materials were reinforced into the AZ91 powder, which was selected as the matrix material, at rate of 5%, 10%, and 15% by weight, respectively. The powders were mixed using a 3D mixer for 30 minutes. The prepared powder mixture kept at 550ºC for 1.5 hours and pressed by the hot press method. The radioactive shielding properties of the samples were analysed theoretically (X-rays, gamma rays and fast neutron) and experimentally (slow neutron and X-rays) in the Phy-x/Psd program. It has been determined that the experimental and theoretical results obtained support each other. Among the samples produced, the material with the highest radiation shielding performance was the AZ91 sample containing 15% BaSO4, while the AZ91 sample without any reinforcement element exhibited the lowest radiation shielding performance.