Malignite ilişkili kilo kaybı ile neuromedin-u ve tnf- αdüzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirmesi
Evaluation of the relationship between neuromedin-u and tnf-α levels with malignancy-associated cachexia
  1. Tez No: 860684
  2. Yazar: ALİ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMEDDİN KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Kanser günümüzde en büyük sağlık problemleri arasında gösterilmektedir. Başta akciğer, pankreas, hepatosellüler kanser, meme kanseri, akut myeloid lösemi olmak üzere birçok malignitenin anoreksijenik etkisi mevcuttur. Malignitelerin seyrinde görülen kilo kayıplarının patofizyolojisinde organik, mekanik ve biyokimyasal birçok faktör tanımlanmıştır. Malignite ilişkili kaşeksilerde Tümör nekrozis faktör-α (TNF-α) patogenezden esas sorumlu faktör olarak göze çarpmaktadır. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda birçok kanser türünde Neuromedin-U (NmU) seviyelerinde gözlenen yüksekliğin patofizyolojik önemi hususunda kanıtlanmış bir açıklama mevcut değildir. Bu çalışmada, bazı kanser türlerinde önemi net aydınlatılamayan NmU düzey yüksekliklerinin malignite ilişkili kaşeksi ve TNF-α düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmeyi planladık. Yöntem ve gereç: Yeni kanser tanısı almış, herhangi bir tıkanma veya pasaj blokajı gözlenmeyen, herhangi bir tedavi almamış olan, normal beslenmesine engel bir hastalığı olmayan gönüllü 88 tane katılımcı çalışmaya dahil edildi. Gönüllülerden vücut ölçümleri (kilo, boy) alınarak, demografik verileri içeren formu, mevcut hastalığının histopatolojik tipi, evresi, tanı öncesi ağırlığı gibi anamnez verilerini içeren formu, depresyon ve anksiyete ölçeklerini doldurmaları istendi. Katılımcılardan kanser tanı ve takiplerinde rutin olarak istenen tetkiklerin yanında, kemoterapi almadan önce TNF-α ve NmU düzeylerinin çalışılması için 8 saatlik açlık sonrası venöz kan alınıp ayırılan serum -80 derecede etiketlenerek çalışılacağı zamana kadar muhafaza edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 88 hasta dahil edildi. Katılımcıların medyan yaşı 60, 8 yıl ve cinsiyet dağılımı da %37,5 erkek, %62,5 kadın olarak saptandı. Akciğer kanseri tanısı konulan hastaların kilo verme durumları ile TNF-α değerleri arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon ilişkisi olmasına (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer is among the most significant health problems today. Many malignancies, especially lung, pancreatic, hepatocellular cancer, breast cancer, and acute myeloid leukemia, have anorexigenic effects. Many organic, mechanical, and biochemical factors have been identified in malignancies' pathophysiology of weight loss. Tumor necrosis factor α (TNF-α) stands out as the main factor responsible for pathogenesis in malignancy-related cachexia. In recent studies, there is no proven explanation for the pathophysiological significance of the observed elevation in Neuromedin-U (NmU) levels in many types of cancer. In this study, we planned to evaluate the relationship of elevations in NmU levels, the significance of which is not clearly elucidated, with malignancy-related cachexia and TNF-α levels in some types of cancer. Methods and materials: 88 volunteer participants who were newly diagnosed with cancer, did not observe any obstruction or passage blockage, did not receive any treatment, and did not have a disease that prevented them from eating normally were included in the study. Volunteers were asked to take body measurements (weight, height), fill out a form containing demographic data, and a form containing anamnesis data such as histopathological type of current disease, stage, pre-diagnostic weight, and depression and anxiety scales. In addition to the tests routinely requested from the participants in cancer diagnosis and follow-up, venous blood was collected after an 8-hour fast to study TNF-α and NmU levels before receiving chemotherapy, and the serum was stored at -80 degrees Celsius, labeled, and stored until the time it will be studied. The data obtained will be evaluated by statistical comparison. Findings: A total of 88 patients were included in the study. The median age of the participants was 60.8 years, and the gender distribution was 37.5% male and 62.5% female. Although there is a significant and positive correlation between the weight loss status of patients diagnosed with lung cancer and TNF-α values (p0.05).