Impurity analysis of a psychoactive drug by HPLC-DAD detector
Psikoaktif bir ilacın HPLC-DAD dedektörü ile safsızlık analizi
  1. Tez No: 860712
  2. Yazar: MOHAMMED ALI SALEH AHMAD AL-SAEEDY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF MİNE ÖNCÜ KAYA, DOÇ. DR. EROL ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, psikoaktif bir ilaç olan lamotriginde bulunan A ve F safsızlıklarının tespiti için bir HPLC-DAD yöntemi valide edilmiştir. Çalışma, farklı ülkelerden elde edilen üç farmasötik örneğin karşılaştırmalı analizini içermektedir. Yöntemde 4,6 × 250 mm boyutlarında ve 4 μm parçacık boyutunda bir C18 Phenomenex kolonu kullanılmıştır. Monobazik potasyum fosfat tamponu (pH 3.5) içeren mobil faz A ve asetonitril içeren mobil faz B ile 1,0 mL/dk akış hızı ve 40°C kolon sıcaklığı ile gradiyent elüsyon kullanılmıştır. Safsızlıklar, 215 nm'de diyot dizi dedektörü (DAD) kullanılarak tespit edilmiştir. HPLC-DAD analizi için enjeksiyon hacmi 10 μL'dir. Yöntemin, hassasiyet, doğruluk, doğrusallık, gözlenebilme sınırı (LOD), tayin sınırı (LOQ), spesifiklik, sağlamlık ve kararlılık açısından doğrulandı. Yöntem, incelenen konsantrasyon aralıklarında iyi bir doğrusallık göstermiştir (r2> 0.999). Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) Impurity-A için sırasıyla 0.030 μg/mL ve 0.09 μg/mL olarak belirlenmiştir. Impurity-F için ise bu değerler sırasıyla 0.019 μg/mL ve 0.058 μg/mL olarak bulunmuştur. Yöntemin yüksek seçicilik, stabilite göstermesi lamotrijinin ilaç formülasyonlarındaki A ve F safsızlıklarının belirlenmesi için ideal kılmaktadır. Sonuçlar güvenilir olup, ticari lamotrigin tabletlerinde ilgili bileşenlerin belirlenmesi için farmasötik endüstrisinde kalite kontrolüne katkıda bulunmaktadır. HPLC-DAD gibi modern analitik yöntemler güvenlik, etkinlik ve mevzuata uygunluk açısından gereklidir
Özet (Çeviri)
In this research, an HPLC-DAD technique was validated for the identification of impurities A and F in lamotrigine, a psychoactive drug. The study includes a comparative analysis of three pharmaceutical samples obtained from different countries. A C18 Phenomenex column with a dimension of 4.6 × 250 mm and a 4 μm particle size was utilized in the method. The gradient elution was used with mobile phase A consisting of monobasic potassium phosphate buffer (pH 3.5) and mobile phase B containing acetonitrile, at a flow rate of 1.0 mL/min and a column temperature of 40°C. Impurities were detected using diode array detection (DAD) at 215 nm. The injection volume for the HPLC-DAD analysis was 10 μL. The method was validated with precision, accuracy, linearity, limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), specifity, robustness and stability. The method exhibited good linearities over the studied concentration ranges (r2> 0.999). The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) for Impurity-A were determined as 0.030 μg/mL and 0.09 μg/mL, respectively. For Impurity-F, these values were found to be 0.019 μg/mL and 0.058 μg/mL, respectively. The method demonstrated high selectivity and stability, making it ideal for determining impurities A and F in lamotrigine drug formulations. The results are reliable, thereby contributing to quality control in the pharmaceutical industry for determining related compounds in commercial lamotrigine tablets. Modern analytical methods, such as HPLC-DAD, are essential to safety, effectiveness, and regulatory compliance