Kandesartanın kombine preparatlarında safsızlık analizleri
Impurity analysis of combine drug products of candesartan
  1. Tez No: 759468
  2. Yazar: CEM SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAĞLIK ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kandesartan, Amlodipin, Hidroklorotiyazid ve bu etken maddelere ait safsızlıklar olan Kandesartan Safsızlık B, Kandesartan Safsızlık F, Amlodipin Safsızlık D, Salamid ve Klorotiyazid'in film kaplı tabletlerde etken madde ve safsızlık tayini için yüksek performanslı/basınçlı sıvı kromatografisi ile safsızlık ve miktar tayini metodu geliştirilmiş, devamında analitik validasyon işlemi tamamlanmıştır. Kromatografik olarak ayırım; C18 içerikli kolon kullanılarak, hareketli faz olarak monobazik sodyum fosfat içeren pH: 3 tamponu ile asetonitril karışımı gradiyent elüsyon uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Hareketli faz, 1.0 mL/dakika akış hızına sahiptir. UV dedektör dalgaboyu olarak 238 ve 270 nm kullanılmıştır. Safsızlıklara ait nicelik ve nitelik sınırları Kandesartan Safsızlık B için 0,8 ve 0,32 µg/mL, Kandesartan Safsızlık F için 0,8 ve 0,32 µg/mL, Amlodipin Safsızlık D için 0,15 ve 0,0005 µg/mL, Salamid için 0,6 ve 0,3 µg/mL, ve Klorotiyazid için 0,6 ve 0,3 µg/mL olarak belirlenmiştir. Kandesartan, Amlodipin ve Hidroklorotiyazid sırasıyla 6,4-64 µg/mL, 4,0-40,0 µg/mL, 5,0-50,0 µg/mL kalibrasyon aralığında doğrusallık ve doğruluk parametreleri çalışılmış ve uygun bulunmuştur. Kandesartan, Amlodipin ve Hidroklorotiyazid safsızlıkları için kalibrasyon aralığı ise sırasıyla 0,8-28,0 µg/mL, 0,15-17,5 µg/mL, arasındadır. Etken maddelere ait safsızlıkların doğruluk çalışmaları tayin sınırı ve limitin % 350'si seviyeleri arasında yapılmış ve uygun bulunmuştur. İlaç preparatı içinde bulunan etken madde ve yardımcı maddeler için farklı koşullarda oluşabilecek safsızlık ve bozunma ürünlerinin tespiti için, zorla bozundurma çalışmaları yapılmıştır. Isı, nem, asidik ve bazik bozundurma çalışmaları uygulanmıştır. Bu koşullarda, etkin maddeler ve ilgili safsızlıklar için kramatografik olarak herhangi bir girişim olmadığı, pik saflıkları gösterilerek ispat edilmiştir. Uygulanan bozundurma işlemleri sonucu, safsızlık ve miktar tayini sonuıçları değerlendirildi ve kütle denkliği hesaplaması yapılarak metodun stabilite gösterir özelliği ispat edilmiştir. Metot; seçici, tekrar edilebilir, doğrusal ve kesin sonuçlar vermektedir. Valide edilen ve geliştirilen bu metot farmasötik preparatta bulunan etken maddeler olan Kandesartan, Amlodipin, Hidroklorotiyazid ve bunlara ait olan safszılıkların tayini için kullanılabilir özelliktedir.
Özet (Çeviri)
The method of HPLC has been developed and validated to determine assay of Candesartan, Amlodipine, Hydrochlorothiazide and their related impurities; Candesartan Impurity B, Candesartan Impurity F, Amlodipine Impurity D, Salamide and Chlorothiazide in film tablets. Gradient elution was chosen with a mobile phase consisting of monobasic sodium phosphate pH: 3 buffer solution and acetonitrile in the C18 column. The mobile phase flow rate was 1,0 mL/min. UV detector was used at 238 and 270 nm and detection limit and quantitation limit results were found as 0,8 ve 0,32 µg/mL for Candesartan Impurity B, 0,8 and 0,32 µg/mL for Candesartan Impurity F, 0,15 and 0,0005 µg/mL for Amlodipine Impurity D, 0,6 and 0,3 µg/mL for Salamide and 0,6 and 0,3 µg/mL for Chlorothiazide. Candesartan, Amlodipine and Hydrochlorothiazide were found accurate, precise and linear within the range of 6,4-64,0 µg/mL, 4,0-40,0 µg/mL, 5,0-50,0 µg/mL respectively. Parameter of linearity was performed for the related substances of Candesartan, Amlodipine and Hydrochlorothiazide within the range of 0,8-28,0 µg/mL, 0,15-17,5 µg, 0,6-21,0 µg/mL respectively. Parameter of accuracy was performed for the related substances within the range of limit of quantitation value of related impurity and 350 % of the limit value. Force degradation studies were carried out to detect impurities and decomposition products that may occur under different conditions for the active substance and excipients in the drug preparation. Heat, humidity, acidic and basic decomposition studies were applied. Under these conditions, it was proved that there was no chromatographic interference for the active substances and related impurities by showing their peak purity. As a result of the applied decomposition processes, the results of the impurity and quantity determination were evaluated and the stability indicated nature of the method was showed by making the mass balance calculation. It was seen that the method developed was selective, reproducible, linear and precise. The developed validated HPLC method to determine the related substances and assay of Candesartan, Amlodipine and Hydrochlorothiazide can be used to control the quality of regular samples.