Warehouse travel time reduction in an electronic company with a data-driven inventory management
Bir elektronik şirketinde veri tabanlı stok yönetimi ile depo seyahat süresi azaltılması
- Tez No: 860770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, bir elektronik ürün üreticisi firmanın sevkiyat performansını değerlendirmekte ve bu bağlamda sipariş hazırlık kapasitesini artırmak için gerçekleştirilen çalışmaları incelemektedir. Araştırmanın başlangıcında, zaman etüdü kullanılarak raftaki ürünlerin sipariş hazırlık süreleri hesaplanmıştır. Eşzamanlı olarak, hızlı hareket eden, yavaş hareket eden ve hareket etmeyen ürünler ABC analiziyle incelenmiş ve bu analize ek olarak, birliktelik analizi kullanılarak birlikte satılan ürünler Apriori algoritmasıyla belirlenmiş ve bu ürünler için raf sistemine yeni lokasyon önerileri sunulmuştur. Tüm analizlerin sonucunda, sipariş hazırlık sürelerini azaltarak sevkiyat kapasitesini arttırmak temel hedef olarak belirlenmiş ve bu sayede iç pazarda ve globalde artan sipariş miktarlarına daha hızlı bir yanıt vermek amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda A Grubu ürünlerde %24,71, B grubu ürünlerde %3,62 oranında iyileştirme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the shipment performance of an electronic product manufacturing company and investigates the efforts made to enhance order preparation capacity. At the outset of the research, the preparation times for products on shelves were calculated using time studies. Simultaneously, fast-moving, slow-moving, and non-moving products were analyzed through ABC analysis. In addition to this analysis, association rule mining was employed to identify products sold together using the Apriori algorithm, and new location recommendations were proposed for these products within the shelf system. The primary goal, established based on the results of all analyses, is to reduce order preparation times and increase shipment capacity. This aims to provide quicker responses to the growing order volumes in both the domestic and global markets. At the end of the study, an improvement of 24.71% was observed in Group A products, and 3.62% in Group B products.