Bitkisel üretimde arıtılmış atıksu kullanımının çiftçi bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of the use of treated waste water in vegetable production from the farmers' perspective
- Tez No: 860769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KUTLAR YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yerkürenin yaşam kaynağı olan yeterli miktar ve kalitedeki su, bölgeler arasında farklı dağılımlar göstermektedir. Suyun kullanım alanları evsel endüstriyel ve tarım arasında yıllar boyunca değişik miktarlarda pay edilmektedir. Yeryüzünde sabit değişmeyen ve sürekli hareket halinde olan suyun, nüfus artışıyla birlikte erişiminin sınırlı hale gelmesi, dünyada yaşanan iklim değişimlerinin olumsuz sonucu olan kuraklığın hissedilir olmasıyla birlikte paydaşlar arasındaki rekabeti artırmakta, tarımsal sulama suyu ihtiyacı için alternatif çözüm arayışlarına girilmesine sebep olmaktadır. Farklı alanlardaki su kullanımı aynı zamanda atıksuların miktarının çoğalmasına yol açmakta, bu suların uygun metot ve standartlarda kullanılması ise temiz su kaynaklarının korunmasını sağlamaktadır. Atıksuların arıtılarak, kısmi arıtılarak veya doğrudan kullanımı alternatif su kaynağı olarak sürekli gündemde yerini almakta ve arıtılmış atıksuların tarımsal sulama suyu olarak kullanımında yapılacak farklı çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Bu gereksinimle yapılan yüksek lisans tez çalışmasında, Konya ili Selçuklu ve Karatay ilçelerine ait 12 mahalledeki çiftçilerin, bitkisel üretimde tarımsal sulama suyu olarak arıtılmış atıksu kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla 200 bölge çiftçisine, üretici ve tüketici yönleri de dikkate alınarak, konuya ilişkin detaylı olarak hazırlanan 77 soru yüz yüze anket usulüyle yöneltilerek mevcut durum değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda tarla bitkileri tarımı yapan arıtılmış atıksu kullanmayan bölge çiftçisinin tamamı su sıkıntısı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bölgelerinde arıtma tesisinin olduğunu ve özellikle sulama suyunun yetersiz olduğu dönemlerde, bu tesislerde arıtılan atıksuları kullanmalarının artık bir zorunluluk haline geldiğini, bu konunun bir parçası olarak istekli olduklarını, var olan bu suyun daha çok alanda daha çok çiftçiye ulaşmasını talep ettiklerini ankete katılımlarıyla belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The sufficient quantity and quality of water, which are the life source of the planet, exhibit varying distributions among regions. Over the years, water usage has been allocated in varying amounts among domestic, industrial, and agricultural sectors. The limited access to water, a resource constantly in motion and inexhaustible on Earth, coupled with the negative consequences of climate change, such as noticeable droughts, due to population growth, increases competition among stakeholders. This, in turn, leads to the exploration of alternative solutions for agricultural irrigation water needs. The utilization of water in different sectors also contributes to the increase in the volume of wastewater. Proper treatment and utilization of these wastewaters, following suitable methods and standards, contribute to the conservation of clean water sources. Treated, partially treated, or directly used wastewater continues to be a recurring topic as an alternative water source. Different studies are needed for the agricultural irrigation use of treated wastewater. In this context, the master's thesis investigates the possibilities of using treated wastewater as agricultural irrigation water for farmers in 12 neighborhoods in the Selçuklu and Karatay districts of Konya province. For this purpose, a face-to-face survey with 77 detailed questions was conducted with 200 local farmers, taking into account both producer and consumer perspectives, to assess the current situation. The research revealed that all farmers in the region who engage in field crop farming and do not use treated wastewater experience water shortages. They emphasized the necessity of using treated wastewater from treatment plants, especially during periods of insufficient irrigation water. Farmers expressed their willingness to be part of this solution, stating that they want the existing treated water to reach more farmers in more areas.