Some constructions of mutually unbiased bases over finite fields
Karşılıklı tarafsız bazların sonlu cisimler üzerindeki bazı inşaları
- Tez No: 860796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET ÖZKAYA, PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Karşılıklı tarafsız bazlar, matematiksel bir kavram olarak, bilginin basamak dizileri yerine Hilbert uzaylarındaki vektörlerin lineer birleşimleri üzerine kodlandığı kuantum enformasyon teorisinde önemli çıkarımlara sahiptir. Kuantum hallerin hazırlanması ve ölçülmesi aşamalarına bir tasvir sağlamasına bağlı olarak, karşılıklı tarafsız bazlar, yaygın bilinen kuantum anahtar dağıtım protokolü BB84 de dahil olmak üzere bir çok kuantum hesaplama protokolüne matematik tabanlı güvenlik sağlamaktadır. Karşılıklı tarafsız bazların inşa edilmesi doğrudan gerçekleştirilememekte ve sonlu cisimlerin özellikleri üzerinde kapsamlı bir matematiksel yaklaşımı gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Mutually unbiased bases, as a mathematical concept, has important implications in quantum information theory where the information is encoded as linear combinations of vectors in Hilbert spaces instead of as arrays of digits. Offering a designation on the preparation and measurement of the quantum states, mutually unbiased bases provide mathematics based security to many quantum computation protocols including the famous quantum key distribution protocol named BB84. The construction of mutually unbiased bases, however, is not straightforward and it requires an extensive mathematical approach based on the properties of the finite fields.